Wysoka jakość dźwięku to podstawa dla osób, które sympatyzują z szeroko pojętą muzyką. Szczególną uwagę na wspomniany aspekt zwracają melomani i muzycy, dla których brzmienie to coś więcej, niż wydobywające się z głośników wysokie czy niskie tony. Niemniej, niezależnie od wykonywanej profesji, słuchanie ulubionych utworów to doskonały sposób na relaks czy wyciszenie. Warto zauważyć, że pośród tego jednym z niezwykle istotnych elementów systemu audio są subwoofery. Z pozoru proste urządzenia, które kryją w sobie wiele tajemnic. W związku z tym warto poznać je nieco lepiej.
Co to jest subwoofer?
Subwoofer często kojarzony jest jako jeden z elementów systemu audio. Oczywiście, jest to poprawne stwierdzenie, choć niewyczerpujące dostatecznie tematu. W istocie subwoofer można określić jako niezależny moduł czy dodatkowy głośnik, który odpowiada za generowanie dźwięków o niskich częstotliwościach. Co do zasady subwoofery można podzielić na aktywne i pasywne. Te pierwsze charakteryzują się tym, że mają wbudowany wzmacniacz, z kolei te drugie potrzebują zewnętrznego akcesorium. W praktyce subwoofery aktywne są często nieco droższe od ich pasywnych odpowiedników, choć o wiele wygodniejsze. Nie wymagają tak rozległej wiedzy dotyczącej doboru sprzętu i zapewniają wysoką jakość dźwięku.
Częstotliwość rezonansowa w subwooferze
Przeglądając różnorodne produkty, niemal zawsze można spotkać się z ich specyfikacją. W przypadku subwooferów mówi się m.in. o zakresie częstotliwości, ciągłej czy maksymalnej mocy wzmacniacza, a także o impedancji wejściowej oraz dodatkowych funkcjach. Warto zwrócić uwagę na to, że aby zrozumieć działanie urządzenia, należy odnieść się poniekąd do praw fizyki. Do głosu dochodzi m.in. pojęcie rezonansu. W rzeczywistości pojawia się on w momencie, gdy dany obiekt pochłania energię z impulsu początkowego, a następnie jest wprawiany w drgania z taką samą częstotliwością, lecz malejącą amplitudą. Co istotne, częstotliwość, która ma związek ze wspomnianą definicją, jest określana właśnie jako częstotliwość rezonansowa. Dlaczego jest ona tak ważna w przypadku projektowania urządzeń niskotonowych? Otóż pozwala m.in. ustalić optymalny poziom ciśnienia akustycznego bez wywoływania niepotrzebnych wibracji.
Częstotliwość rezonansowa a jakość basu
Znając podstawy częstotliwości rezonansowej, można przejść do dalszych zagadnień, związanych z tym, jaki ma wpływ na jakość basu. Przede wszystkim należy zauważyć, że częstotliwość rezonansowa zależy od kilku czynników, takich jak średnica i długość otworu czy objętość obudowy. W przypadku subwooferów z systemem bass-reflex użytkownik w wielu przypadkach ma nawet możliwość zestrojenia dźwięku zgodnie z indywidualnymi preferencjami. Mówiąc prosto, im większa średnica membrany, tym niższą częstotliwość rezonansową można uzyskać. Tym samym subwoofer będzie w stanie wydobyć głębszy bas. W internetowym sklepie audio Nautilus2 z pewnością znajdziesz model, którego poszukujesz.
Nie bez znaczenia jest również pomieszczenie, w którym będzie służył subwoofer. Przede wszystkim warto obliczyć częstotliwość rezonansową pokoju, co przy znajomości odległości pomiędzy ścianami to dość prosty zabieg. Ponadto istotny wpływ ma samo umeblowanie pomieszczenia oraz rozmieszczenie systemu audio. W przypadku subwooferów z tylnym otworem można umieścić je przy ścianie, aby wydobyć z nich głębszy bas. Korzystne jest również zastosowanie tzw. rozpraszaczy dźwięku w postaci dywanu, mebli tapicerowanych czy nawet kwiatów.