Jaki młynek do kawy Ranking i opinie

4.6/5 - (5 votes)

Młynek ręczny czy elektryczny do kawy? Jaki kupić?

Dobry młynek do kawy

Za pomocą młynka do kawy możemy przyrządzić doskonałej jakości kawę. Zakup młynka wydaje się oczywistym wyborem dla każdego smakosza kawy. Urządzenie to mieląc kawę podnosi jej jakość, a więc aromat i smak przygotowywanego napoju kawowego będzie bogatszy. W sklepie do wyboru są młynki ręczne i elektryczne, które dodatkowo dzielą się na żarnowe i udarowe. Jaki młynek do kawy wybrać? Które urządzenie pozwoli na przyrządzenie lepszej kawy? Odpowiedzi na te pytania oraz najnowszy ranking młynków do kawy znajdziesz poniżej.

Młynki ręczne żarnowe

Pierwotnie kawa mielona była za pomocą kamieni, następnie używano moździerzy. Rewolucją okazały się metalowe młynki do kawy wyposażone w puszkę i szufladkę. Kawa mielona była przy pomocy korbki.

Ręczne młynki żarnowe nie straciły na swojej popularności mimo upływu wielu lat od czasu ich wynalezienia. Wielu smakoszy kawy bardziej docenia aromat wydobywany za pomocą korbki, niż ten uzyskany z młynka automatycznego. Nic bowiem nie zastąpi smaku kawy z ręcznie mielonych ziaren. Czemu jednak tak się dzieje? Ręczne mielenie nie nagrzewa ziaren, co zapobiega ulatnianiu się aromatu. Kolejną dużą zaletą ręcznych młynków do kawy jest fakt, że mielenie odbywa się równomiernie, co również ma wpływ na bogactwo smaku wydobywanego z ziaren.

Młynki ręczne to młynki wolnoobrotowe, działające dzięki zastosowaniu żaren napędzanych korbką. Młynki ręczne mielą ziarna kawy dość grubo – co to oznacza? Zmielona w ten sposób kawa idealnie nada się do kawiarki, lecz espresso już nie zaparzymy.

Młynki elektryczne

Młynki elektryczne charakteryzują się wysoką wygodą użytkowania. W przypadku automatycznego mielenia nie ma potrzeby kręcić korbką, wystarczy nacisnąć lub przytrzymać przycisk mielenia. Znaczna większość modeli elektrycznych młynków do kawy umożliwia ustawienie grubości i wielkości przemiału, a zmielona kawa trafia do specjalnego pojemnika.

Ranking młynków elektrycznych do kawy 2020

Poniżej znajdziesz najlepsze elektryczne młynki do kawy. Ranking i opinie aktualizowane są na bieżąco. Zobacz jaki młynek do kawy elektryczny warto kupić poniżej.

Młynki elektryczne można podzielić na dwa rodzaje:

1. Młynki udarowe (ostrzowe / nożowe) – są to tanie młynki do kawy, które pozbawione są funkcji ustawienia grubości przemiału. Dodatkowo podczas uderzania ziaren, w komorze wytwarzany jest pył, który zwiększa kwasowość naparu. Podczas uderzania wytwarzana jest również temperatura co powoduje utratę aromatu kawy.

Jak działa młynek udarowy?

We wnętrzu młynka uderzeniowego znajdziemy kręcące się młoteczki, które mielą ziarna przecinając je. Grubość przemiału kawy regulowana jest za pomocą czasu mielenia. Jeżeli włączysz młynek na krótką chwilę uzyskasz gruboziarnistą kawę. Zbyt długie mielenie kawy młynkiem udarowym powoduje nagrzewanie się ziaren, przez co kawa nabiera gorzkiego posmaku.

Materiał wykonania młynka udarowego

Młynki udarowe najczęściej wykonane są z drewna, ceramiki, bądź plastiku. Dzięki zastosowaniu takich materiałów dźwięk mielenia zostaje wytłumiony, czego nie uświadczymy używając młynka metalowego z elementami szklanymi. Przed zakupem młynka warto sprawdzić, czy jakość oferowanego materiału jest wystarczająca oraz czy pojemnik na kawę nie jest podatny na zniekształcenia.

2. Młynki elektryczne żarnowe – zasada działania takiego młynka zbliżona jest do wersji ręcznej, w której kręci się korbką. W młynku elektrycznym wszystko dzieje się automatycznie. Na rynku dostępne są modele oferujące wybór grubości mielenia kawy oraz ilości kaw które chcemy zaparzyć. Kawa mielona w młynku żarnowym elektrycznym idealnie nadaje się do ekspresów ciśnieniowych.

Materiał wykonania młynka żarnowego elektrycznego

W komorze młynka znajdują się dwa obracające się żarna, które zgniatają ziarna na proszek. Żarna wykonane są z metalu. Jeżeli decydujesz się na młynek żarnowy metalowy, na pewno ucieszysz się z jego trwałości. Niestety, mielenie przebiega dość głośno. Jeżeli cenisz sobie cichą pracę urządzenia, lepszym rozwiązaniem będzie młynek żarowy ceramiczny. Trwałość konstrukcji jest jednak znacznie mniejsza niż w przypadku metalowych obudów.

Podczas mielenia kawy w młynku żarnowym jej smak i aromat nie ulegają zmianie. Nawet długotrwałe mielenie ziaren nie spowoduje zmiany smaku kawy. Dodatkową zaletą jest możliwość mielenia kawy drobniej niż w przypadku młynków udarowych co pozwala na jej wykorzystanie w ekspresach. Młynek żarowy do ekspresu ciśnieniowego bywa czasami wbudowany w sam ekspres, a w przypadku jego braku należy takowy dokupić.

Na rynku dostępne są również młynki z mechanizmem sterowanym komputerowo wyposażone w wyświetlacz LCD. Taki młynek pozwala również na wybranie dodatkowych programów mielenia kawy, które umożliwiają wybranie odpowiedniej grubości przemiału, a nawet ustawienie czasu samego mielenia.

Młynek żarnowy ręczny czy elektryczny? Który wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych rozwiązań, lecz jaki młynek kupić? Elektryczny, czy może ręczny? Jeżeli stawiasz na wygodę, to właśnie młynek elektryczny będzie dobrym wyborem ze względu zautomatyzowany proces mielenia ziaren. Jeżeli zależy Ci na uzyskaniu jak największego aromatu, to warto kupić młynek ręczny żarnowy. Alternatywą ręcznego mielenia kawy jest młynek żarnowy elektryczny, który pozwala na wygodne mielenie aromatycznej kawy. Elektryczny młynek wolnoobrotowy nie nagrzewa ziaren kawy zachowując ich aromat. Tani młynek żarowy można już kupić za ok. 100 złotych. Oczywiście dostępne są również tańsze modele za 50 zł oraz droższe, oferujące podwyższony komfort używania przy zachowaniu aromatu kawy. Na taki młynek musisz wydać 150, a nawet 200 złotych.

Parametry młynków elektrycznych

Moc

Dobry młynek do kawy musi oferować odpowiednio wysoką moc mielenia kawy. Droższe młynki oferują moc na poziomie 200-900 watów. W przypadku tańszych rozwiązań 150 wat w zupełności wystarcza do uzyskania wysoko aromatycznej kawy. Tanie młynki do kawy posiadają zazwyczaj moc mniejszą niż 100 W, co czyni je mniej wydajnymi.

Obroty

Dobry młynek elektryczny to taki, który umożliwia zmianę prędkości mielenia. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno młynka wolnoobrotowego. Powolne mielenie kawy nie powoduje jej nagrzewania, czyli utraty aromatu. Jeżeli zależy Ci na parzeniu dużej ilości kaw, wybierz młynek z większymi żarnami, a nie ten oferujący szybkie obroty.

Wydajność

Wydajność młynka określa ilość przemielonych ziaren kawy na minutę. Droższe młynki do kawy oferują wydajność na poziomie 115-130 g/minutę (około 17 filiżanek espresso), co jest bardzo dobrym wynikiem. Najdroższe urządzenia na rynku mielą 200 g/minutę, co daje wręcz rewelacyjny wynik. Producenci oferujący tanie młynki do kawy bardzo często pomijają ten parametr w specyfikacji technicznej.

Podsumowanie – jaki młynek kupić? Ranking młynków 2020

Młynek do kawy do urządzenie, które posłuży nam przez wiele lat, a więc nie ma co na nim oszczędzać. Jeżeli nie zależy Ci na wysokim aromacie i nie odróżniasz gatunków kawy, idealnym rozwiązaniem będzie jeden z tańszych młynków do kawy. Jeżeli jednak drzemie w Tobie dusza kawosza lub jesteś koneserem kawowego smaku, to zdecydowanie nie powinieneś kierować się wyłącznie ceną urządzenia. Najlepszy młynek do kawy to taki, który wytrzyma wiele lat, jego obsługa będzie prosta, a każdą zaparzoną kawę będziemy pili ze smakiem.

Poniżej znajduje się ranking młynków do kawy wraz z ich ceną, specyfikacją techniczną i oceną.

3 opinii o “Jaki młynek do kawy Ranking i opinie”

  1. Od kiedy tylko pamiętam w domu mam ręczny młynek do kawy. Nie wyobrażam sobie parzyć kawę bez świeżo zmielonych ziaren. Z czasem słabiej mieli, chyba wytarły się żarna. Teraz chyba kupię elektryczny młynek do kawy, musze tylko wybrać pomiędzy delonghi, clatronic a bosch. Cena jest nawet ok.

  2. chce kupić sobie młynek ręczny, bo chce zacząć pić kawę świeżo mieloną- jest jakaś różnica pomiędzy świeżo mieloną a taką paczki ? jak myślicie ? kupić tani młynek do kawy czy jakiś droższy ? czekam na wasze opinie dzięki

Dodaj opinię