Wszystko o robotach sprzątających

Rate this post

Robot sprzątający przyda się w każdym domu i mieszkaniu, zwłaszcza jeżeli ktoś nie chce tracić swojego czasu na ciągłe odkurzanie podłogi lub jej mopowanie.

  1. Rodzaje robotów sprzątających
  2. Jak działa robot sprzątający?
  3. Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy
  4. Na czym polega programowanie robota sprzątającego?
  5. Na czym polega sterowanie robotem sprzątającym za pomocą pilota?

W sprzedaży można znaleźć wiele urządzeń, które mają podobny wygląd, ale jednocześnie mogą mieć inne możliwości i wydajność. Urządzenia te dostępne są w zróżnicowanych cenach, przez co klienci nie wiedza, którego robota sprzątającego kupić. W tym jednak pomoże ci nasz poradnik.

Rodzaje robotów sprzątających

Wszystkie urządzenia z kategorii roboty sprzątające można podzielić na trzy rodzaje. Pierwszym są roboty odkurzające, które cieszą się największą popularnością. Wystarczy raz ustawić takiego robota, aby regularnie odkurzał całe mieszkanie lub konkretny pokój bez potrzeby angażowania domowników. Kolejnym rodzajem są roboty mopujące, które są mniejsze od robotów z funkcją odkurzania. Roboty te mogą pracować na sucho lub mokro. Ostatnim rodzajem robotów do sprzątania są te, które zostały zaprojektowane z myślą o myciu okien. Specjalny silnik próżniowy pozwala niewielkiemu robotowi utrzymywać się przy szybie, a rotujące dyski zakończone chłonnymi ściereczkami myją okna.

Jak działa robot sprzątający?

Jak widać, każdy rodzaj robotów sprzątających działa na innej zasadzie. Różnią się one również wielkością (największe są roboty odkurzające, a najmniejsze roboty myjące okna). Ze względu na to, że większość osób za najbardziej przydatne uważa roboty typu odkurzacz automatyczny, warto przyjrzeć się zasadzie ich działania. Urządzenia te jeżdżą po całym mieszkaniu (odpowiednią trasę pozwalają im ustalić liczne czujniki oraz strefy definiowane przez użytkownika). Wbudowany akumulator sprawia, że robot działa bezprzewodowo, więc może wjechać nawet w trudno dostępne miejsca. Po zakończeniu pracy (lub wtedy, gdy stan naładowania akumulatora będzie niski) robot automatycznie wróci do stacji ładującej.

Jak wybrać robot sprzątający? Najważniejsze cechy

Wybierając odkurzacz robot, warto skupić się przede wszystkim na tym, aby znaleźć taki sprzęt, który rzeczywiście odciąży domowników od obowiązków związanych ze sprzątaniem. Tego typu urządzenia są droższe, jednak na pewno będziesz zadowolony z takiego zakupu. Zwróć również uwagę na to, jaka jest pojemność akumulatora oraz rzeczywisty czas pracy. Co z tego, że robot będzie wyposażony w pojemny akumulator, jeżeli zużywa tyle energii, że będzie mógł odkurzać tylko przez kilka minut? Równie istotne jest to, ile odpadów może zebrać robot, zanim trzeba będzie opróżnić pojemnik. Nawet jeżeli masz niewielkie mieszkanie, to zakup robota z małym pojemnikiem nie ma większego sensu. Nieustannie będziesz musiał go opróżniać z zebranych odpadków, co podważa sens zakupu automatycznego odkurzacza.

Jeżeli natomiast wybierzesz lepszy robot odkurzający, to jedno wyczyszczenie pojemnika powinno wystarczyć nawet na kilka pełnych cykli sprzątania. Ostatnią cechą, która może przesądzić o tym, czy nowy sprzęt spełni twoje oczekiwania, jest moc silnika zamontowanego w robocie sprzątającym. Za słaby silnik nie poradzi sobie z dywanami lub usunięciem większych ilości zanieczyszczeń. Przyjmuje się, że silniki o mocy 30 W raczej nie spełnią oczekiwań wymagających klientów. Warto więc dopłacić i kupić takiego robota, który ma przynajmniej 35 W. Dzięki temu robot odkurzacz poradzi sobie z każdym zabrudzeniem.

Na czym polega programowanie robota sprzątającego?

Chociaż zdecydowana większość osób kupuje roboty sprzątające po to, aby nie tracić czasu na sprzątanie i urządzenia te rzeczywiście sprawdzają się w praktyce, to na początku konieczne będzie przeprowadzenie konfiguracji. Jeżeli chodzi o programowanie robota, to użytkownik musi określić przede wszystkim czas pracy podczas jednego sprzątania i ustawić dni odkurzania. Na szczęście markowe roboty są bardzo proste w obsłudze, więc nie powinieneś mieć z tym żadnych trudności. Jeżeli kupisz model ze wbudowanym panelem LCD, to na bieżąco będziesz widział efekty wprowadzanych zmian. Niektórzy użytkownicy obawiają się, że nie poradzą sobie z programowaniem robotów sprzątających, bo kojarzą to z obsługą skomplikowanych programów, co oczywiście nie jest prawdą. Z każdym rokiem odkurzacze automatyczne są coraz „inteligentniejsze” i lepiej radzą sobie z problemami (na przykład nierównościami w podłodze i nietypowymi przeszkodami).

Na czym polega sterowanie robotem sprzątającym za pomocą pilota?

Nie trzeba się również martwić tym, że zaprogramowany robot pominie miejsca, które w danym momencie należałoby dokładniej posprzątać. Większość urządzeń można dodatkowo obsługiwać za pomocą dedykowanego pilota lub specjalnej aplikacji w telefonie. Wówczas robot sprzątający otrzymuje od użytkownika informacje o tym, w które miejsca ma pojechać, co zwiększa efektywność jego pracy. Aplikacja i pilot najczęściej wymagają tylko wciśnięcia jednego przycisku, więc również są łatwe w użytkowaniu.

1 opinia o “Wszystko o robotach sprzątających”

Dodaj opinię