Jaki odkurzacz kupić? Ranking

4.7/5 - (11 votes)

Ranking odkurzaczy 2020 i opinie

Ranking odkurzaczy do domu

Wybór odpowiedniego odkurzacza jak i innych sprzętów AGD do kuchni i domu nie należy do łatwych. Samo odkurzanie nie jest lubianą czynnością w domu, jednak w każdym gospodarstwie domowym powinien znajdować się dobrej klasy odkurzacz, który rozprawi się z fruwającymi pyłkami, kurzem czy sierścią zwierząt na podłodze. W sklepach pojawia się mnóstwo nowych modeli odkurzaczy, które rozszerzane są o zupełnie nowe technologie i dlatego też warto zastanowić się, jaki odkurzacz będzie idealnym modelem do naszego domu.

Rodzaje odkurzaczy

Na rynku pojawiło się wiele typów odkurzaczy. Wśród nich możemy spotkać modele tradycyjne czyli dobrze znane każdemu odkurzacze workowe i odkurzacze bezworkowe oraz te bardziej zaawansowane mowa tutaj o odkurzaczach piorących oraz odkurzaczach wodnych. Coraz częściej na półkach sklepowych możemy zauważyć odkurzacze pionowe / przenośne oraz roboty odkurzające, które cieszą się coraz większą popularnością. Jednak coraz częściej pada pytanie jaki odkurzacz będzie odpowiedni.

Ranking odkurzaczy 2020 i opinie

Poniżej znajdziesz najlepsze odkurzacze. Ranking i opinie aktualizowane są na bieżąco. Zobacz jaki odkurzacz warto kupić poniżej.Najlepszy odkurzacz workowy – ranking

Odkurzacze workowe są najczęściej spotykanymi odkurzaczami w gospodarstwach domowych. Odkurzacze te są bardzo proste w obsłudze. Podczas odkurzania zebrane zanieczyszczenia lądują w specjalnym worku, który został wykonany z materiału syntetycznego lub papieru filtracyjnego. Główną zaletą odkurzaczy workowych jest ich dostępność, wszech ogromna różnorodność modeli na rynku oraz co najważniejsze nie musimy czyścić odkurzacza pod każdym użyciu. Odkurzacze workowe nie są zalecane dla osób z alergią na roztocza.

Najlepszy odkurzacz bezworkowy – ranking

Jaki odkurzacz bezworkowy będzie idealnym rozwiązaniem? W odkurzaczach bezworkowych wykorzystywany jest dedykowany pojemnik. W momencie odkurzania pyłków, kurzu oraz innych drobnoustrojów – zanieczyszczenia te trafiają do specjalnego pojemnika. Po każdym użyciu odkurzacza bezworkowego należy wyczyścić urządzenie oraz opróżnić pojemnik. Zalecane jest również częste czyszczenie, mycie filtrów oraz okresowa wymiana tych części. Główną zaletą odkurzacza bezworkowego jest niski koszt eksploatacji, ponieważ nie musimy dokupować specjalnych worków, jak w przypadku odkurzaczy workowych. Odkurzacze bezworkowe są dobrymi urządzeniami dla alergików. Jaki odkurzacz bezworkowy będzie odpowiedni? Poniżej prezentujemy ranking odkurzaczy bezworkowych, który może być przydatny podczas zakupu odpowiedniego urządzenia.

Najlepszy odkurzacz piorący – ranking

Odkurzacze piorące oprócz standardowych funkcji dają nam możliwość prania tekstyliów takich jak : dywany, wykładziny, fotele, kanapy czy tapicerki. Urządzenia tego typu pozwalają nam na zaoszczędzenie pieniędzy oraz czasu, dzięki czemu nie musimy szorować godzinami dywanu oraz płacić za usługi specjalistyczne. Zaawansowane odkurzacze piorące pozwalają zbierać wodę oraz błoto z powierzchni płaskich, dzięki czemu sprzątanie jest o wiele efektywniejsze oraz łatwiejsze. Odkurzacze piorące bardzo dobrze radzą sobie z eliminacją alergenów w domu czy mieszkaniu. Jednak jeżeli zdecydujemy się na zakup odkurzacza piorącego musimy liczyć, że koszt takiego odkurzacza jest zwykle droższy w porównaniu do standardowych urządzeń. Nie wiesz jaki odkurzacz piorący kupić? Sprawdź poniższy ranking odkurzaczy piorących.

Najlepszy odkurzacz pionowy / przenośny / samochodowy

Odkurzacze przenośne są bardzo ciekawą alternatywną tradycyjnych odkurzaczy. Urządzenia tego typu możemy zaliczyć grupy odkurzaczy bezworkowych. Odkurzacze pionowe działają dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Główną zaletą odkurzacza przenośnego jest jego pionowe ustawienie oraz składająca się rączka, dzięki której przechowywanie urządzenia jest znacznie ułatwione, z łatwością odkurzacz przenośny zmieści się w niewielkiej szafie. Kolejną zaletą pionowego odkurzacza jest odłączana jednostka, czyli odkurzacz ręczny. Dzięki temu bez trudu możemy odkurzyć auto, górne powierzchnie szafek czy inne trudno dostępne miejsca. Nie wiesz jaki odkurzacz pionowy / przenośny kupić? Sprawdź poniższy ranking.

Roboty odkurzające / sprzątające

Roboty odkurzające są to bardzo małe urządzenia, które raczej nie przejmą obowiązków normalnych odkurzaczy, jednak mogą pomóc w codziennym sprzątaniu. Prawidłowo zaprogramowany robot odkurzający uruchomi się automatycznie, w dowolnym momencie dnia i przystąpi do odkurzania pomieszczenia. W robotach odkurzających znajdują się specjalne moduły / czujniki, które pomagają zapobiegać kolizji oraz uszkodzeniu robota. Nie wiesz jaki robot odkurzający będzie odpowiedni? Sprawdź poniższy ranking robotów odkurzających.

Czym kierować się podczas zakupu dobrego odkurzacza ? Jaki odkurzać kupić ?

Pewnie wielu z Was wybierając odkurzacz kieruje się jednym głównym czynnikiem jakim jest moc, jednak czy powinnyśmy zwracać uwagę tylko na moc odkurzacza ? Oczywiście, że tak ale nie jest to jedyny parametr, który będzie odpowiadał za efektywność odkurzacza. Wiele nowoczesnych odkurzaczy jest wyposażonych w technologie, dzięki którym jeszcze wygodniej będziemy mogli posprzątać nasze mieszkanie, mimo niewielkiej mocy silnika. Poniżej prezentujemy kilka głównych czynników na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru dobrego odkurzacza.

Moc odkurzacza

W urządzeniach odkurzających mamy do czynienia z mocą silnika, która stosunkowo może wynosić od 1200 W do 2700 W i jest to wielkość stała. Wyróżniamy również moc ssania odkurzacza, która znajduje się w przedziale 200 – 500 W.

Na pierwszym planie producenci odkurzaczy umieszczają moc odkurzacza, zaś klienci odbierają ten parametr jako główny czynnik efektywności i skuteczności odkurzacza. Najmniejszą moc posiadają odkurzacze akumulatorowe 60 – 200 W, taka moc silnika bez problemu wystarczy na posprzątanie drobnych zanieczyszczeń z tapicerki samochodu czy kanapy. Odkurzacze tradycyjne mają bardzo zróżnicowaną moc, najmniejsze z nich mają ok. 1300 W i urządzenia te będą dobrym rozwiązaniem dla posiadaczy paneli czy podłóg drewnianych. Do odkurzania dywanów najlepszym rozwiązaniem będą odkurzacze o minimalnej mocy 1700 W, zaś do sprzątania puszystych dywanów polecamy kupić urządzenie o mocy z przedziału 2200 – 2700 W.

Moc ssania odkurzacza zależy głównie od mocy silnika całego urządzenia, analogicznie im większa moc odkurzacza, tym większa moc ssania. Moc ssania oznacza siłę, z jaka powietrze wciąga zanieczyszczenia do worka / pojemnika odkurzacza. Najniższa moc ssania wynosi ok. 8-9 W (odkurzacze akumulatorowe) a największa 500 W.

Jeżeli nie potrzebujesz wymagającego odkurzacza, bez wątpienia wystarczy odkurzacz o mocy ssania z przedziału 250-350 W. Jeśli posiadasz w domu zwierzęta polecamy zakupić odkurzać o mocy ssania 400 – 500 W.

Moc silnika jest stałą wielkością, jeżeli chodzi o moc ssania – jest to wartość zmienna – dlatego powinniśmy mięć możliwość regulacji tej wartości.

Rodzaj filtra do odkurzacza

Podczas wyboru odpowiedniego odkurzacza warto brać pod uwagę jakie filtry się w nim znajdują. Filtry odkurzacza możemy podzielić na dwie grupy :

 • filtry wlotowe – znajdują się przed pojemnikiem ich główne zadanie to ochrona silnika
 • filtry wylotowe – znajdują się za pojemnikiem / workiem ich głównym zadaniem jest oczyszczanie powietrza

Filtry do odkurzaczy możemy podzielić na kilka rodzai, z racji na różnorodność materiału :

 • filtry z tkaniny – jest to najprostsze rozwiązanie, w głównej mierze zatrzymują drobiny kurzu i nie pozwalają wydostać się im na zewnątrz, jednak tego typu filtry zatrzymują względnie duże zanieczyszczenia.
 • filtry wodne – doskonale zbierają kurz, który zatrzymują w wodzie dzięki czemu najdrobniejsze zanieczyszczenia pozostają w pojemniku. Dużym plusem odkurzaczy z filtrem wodnym jest możliwość sprzątania rozlanych cieczy. Kolejnym ważnym aspektem jest funkcja nawilżania powietrza.
 • filtry papierowe – porowatość filtrów papierowych jest znacznie większa w porównaniu do filtrów z tkaniny, dlatego możemy śmiało stwierdzić, że są skuteczniejsze. Jednak musimy je dość często wymieniać oraz nie oczyszczają powietrza ze wszystkich alergenów.
 • filtry antyalergiczne – mowa tutaj oczywiście o nowoczesnych i coraz częściej polecanych przez specjalistów filtrów HEPA. Zatrzymują one wszystkie drobnoustroje mechaniczne oraz mikroskopijne. Filtry antyalergiczne do odkurzacza są przeznaczone do wielokrotnego użytku.

Poziom hałasu odkurzacza

Kolejnym ważnym czynnikiem podczas wyboru odpowiedniego odkurzacza jest poziom hałasu, który będzie emitowany podczas pracy danego urządzenia. Producenci odkurzaczy prześcigają się w tworzeniu coraz to nowych lepszych odkurzaczy, które będą działać na niskim poziomie hałasu. Tradycyjne odkurzacze dostępne na rynku emitują dźwięk o natężeniu 70 – 80 dB(A).

Nie wszyscy producenci odkurzaczy zamieszczają informacje o poziomie hałasu danego modelu odkurzacza, jednak najciszej pracują odkurzacze centralne, workowe oraz wielofunkcyjne (jednak pomiędzy modelami może pojawić się różnica nawet o 10 dB).

Funkcje odkurzacza

Regulacja mocy

Regulacja mocy odkurzacz może być elektroniczna lub manualna. Moc odkurzacza możemy regulować na rurze lub na samym urządzeniu, znacznie łatwiejsze będzie pierwsze rozwiązanie ponieważ, nie musimy schylać się do odkurzacza.

Informacje o zapełnieniu / konieczności wymiany worków / filtrów

Nowe modele odkurzaczy, które pojawiły się niedawno na rynku zostały uposażone w czujniki zapełnianie / zużycia worka czy filtra. Wskaźniki z takimi informacjami są bardzo przydatne oraz bardzo wygodne, ponieważ nie musimy zaglądać czy dany worek jest już zapełniony.

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Warto również zwrócić uwagę na poniższe aspekty podczas wyboru idealnego odkurzacza, które jeszcze bardziej wpłyną na efektywność pracy naszego odkurzacza oraz zwiększą zadowolenie. Podczas zakupu odkurzacza warto zwrócić uwagę na :

 • wielkość i waga odkurzacza – są to aspekty, które warto rozpatrzyć podczas zakupu odkurzacza, w momencie jeżeli nie dysponujemy dużą powierzchnią, w której będziemy przechowywać urządzenie
 • pojemność worka lub pojemnika na zanieczyszczenia – wartości te określają ilość zanieczyszczeń jakie może pomieścić dany worek / pojemnik. Ilość określana jest w listrach (l).
 • typ rury do odkurzania – doskonałym rozwiązaniem jest rura teleskopowa (regulowana), którą możemy w dopasować do wzrostu. Materiały z których wykonywana jest rura do odkurzacza to plastik (lżejsza) oraz metal(cięższa),
 • długość przewodu – długość przewodu oscyluje w przedziale 6 – 12 m. Polecamy wybrać odkurzacz z długim przewodem. Optymalnym rozwiązaniem będzie odkurzacz z przewodem o długości 8 m.
 • zasięg pracy – mowa tutaj o długości rury + kabla, dzięki któremu posprzątamy powierzchnię za jednym razem. Odkurzacze tradycyjne posiadają zasięg 11 – 13 metrów.
 • wymiana filtrów lub worków – należy sprawdzić co jaki czas należy wymieniać worek / filtr oraz w jaki sposób należy to robić.
 • sposób zwijania przewodu – zwijanie przewodu może odbywać się za pomocą przycisku lub automatycznie.
 • zestaw akcesoriów dodatkowych – mowa tutaj o specjalistycznych szczotkach ssawka do parkietów, do tapicerki, do szczelin, elektroszczotka do dywanów, do twardych powierzchni, do framug, turboszczotka, szczotka do prania dywanów, lampa ultrafioletowa

Jaki odkurzacz kupić? – Ranking 2020

Dobry odkurzacz będzie Nam służył przez wiele lat, więc warto zastanowić się jaki odkurzacz kupimy. Jeżeli w domu mieszkają alergicy polecamy kupić odkurzacz piorący, zaś w przeciwnym przypadku możemy zastanowić się nad tańszym rozwiązaniem jakim jest odkurzacz workowy. Do grona najpopularniejszych producentów odkurzaczy możemy zaliczyć Zelmer, Electrolux, Dyson, iRobot, Philips, Amica, Bosch, Karcher, VAX, Sencor. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje dobre i tanie odkurzacze bezworkowe, samochodowe i piorące.

15 opinii o “Jaki odkurzacz kupić? Ranking”

 1. Długo szukałem informacji jaki odkurzacz do domu kupić. Finalnie kupiłem odkurzacz Zelmer z 5 letnią gwarancją i dodatkowymi końcówkami. Oczywiście celowałem w odkurzacz bezworkowy, który wydaje się być bardziej higieniczny no i tańszy w utrzymaniu. Nie potrzeba stale wymieniać worków, a tym bardziej wytrzepywać z nich kurzu. Patrzyłem też na odkurzacze z filtrem wodnym, ale na taki niestety mnie nie stać. Cena niestety zbyt wysoka jak dla mnie. Jeżeli chodzi o odkurzacz Zelmer to markę oceniam 5/5. W mojej opinii jest to najlepszy odkurzacz na rynku.

 2. Z racji, że mieszkam w kawalrece to szukam jakiegoś dobrego małego odkurzacza. Czy w którymś z rankingów odkurzaczy znajdę jakiś mały sprzęt? Mam mało miejsca na przechowywanie … pomóżcie …

  1. a co z odkurzaczami automatycnzymi? ustawiasz bazę która nie jest wielka, robot też nie jest duży i nie musisz szukać miejsca w szafie czy gdzieś w garderobie. mam roombę i baza stoi sobie na korytarzu i jest super.

 3. Jeżeli odkurzacz worków to zelmer. Jak bezworkowy to karcher. Taka jest moja opinia. Wiadomo że cena nie jest najniższa no ale czy tani odkurzacz to dobry odkurzacz? No właśnie. ..

 4. moja żona ma niedługo urodziny i mam mały dylemat. nasz stary odkurzacz jest już w rozsypce i nie chcę go naprawiać, bo nie jest tego wart. chce kupić żonie odkurzacz bezworkowy, bo workowe to już raczej przeżytek. czytałem wiele opinii na temat i każdy poleca bezworkowe. jakiej firmy kupić ? samsung, zelmer, electrolux, philips? Polecicie mi tylko jakiś dobry, bo wiecie to ma być na prezent 🙂

  1. te pionowe są wbrew pozorom cieżkie i niewygodne, wiem, bo miałam. teraz zmieniliśmy na roombę e5 i to dopiero wygoda. i też nie ma żadnych worków, sam pojemnik, i nie trzeba 'biegać’ z tym odkurzaczem.

 5. na pewno nie warto kupować odkurzaczy z workiem, bo to już przeszłość. ja kupiałm ostatnio roombę e5 i to mega wygoda i dobra jakość, jest też z tego co się orientuję jeszcze nowszy model roomby ale ta e5 sprawdza się na piątkę

 6. Mam właśnie roombę z tego wpisu i się teraz zastanawiam jak sprawdza się robot mopujący tej marki. Ktoś posiada i mógłby coś więcej o nim powiedzieć?

Dodaj opinię