Jaki ekspres do kawy Ranking 2020 i opinie

4.2/5 - (5 votes)

Najlepsze ekspresy ciśnieniowe i przelewowe – Ranking 2020

Ranking ekspresów do kawy

Ekspres do kawy jest jednym ze sprzętów AGD, który coraz częściej gości w naszych domach. Wybór dobrego ekspresu do kawy może wydawać się dość trudny, dlatego przygotowaliśmy kolejny artykuł, w którym postaramy się podpowiedzieć jaki ekspres do kawy będzie idealnym rozwiązaniem. Przed zakupem nowego urządzenia często pojawia się jednak pytanie, jaki ekspres do kawy kupić? Sprawdź poniższy ranking ekspresów do kawy, w którym oprócz nazwy urządzenia i producenta znajdziesz cenę, opinie i parametry techniczne każdego zaparzacza.

Rodzaje ekspresów do kawy

Jaką kawę lubisz ? Amerykańską, „po turecku” czy włoskie espresso ? Na rynku pojawiają się coraz to nowsze ekspresy do kawy, które przygotowują kawę o pierwszorzędnym smaku oraz aromacie, dzięki czemu codzienny „obowiązek” parzenia kawy przeobraża się w lekką i przyjemną czynność. Który ekspres do kawy wybrać? Poniższe informacje powinny rozwiać wszelkie wątpliwości.

Najlepsze ciśnieniowe ekspresy do kawy

Ekspresy ciśnieniowe należą do grupy, w których do zaprzenia kawy zużywają duże ciśnienie. Gorąca woda jest transportowana przez kawę pod ciśnieniem, dzięki czemu w całym procesie kontakt kawy z wodą jest bardzo krótki, a parzenie kawy odpowiednio kontrolowane. W całym procesie rozpuszczane są najznaczniejsze surowce takie jak : cukry, proteiny czy tłuszcze, które pozostawiają w fusach gorzki ekstrakt oraz substancje, które mogą podrażnić nasz żołądek.

Najciekawszą grupą są ekspresy wysokociśnieniowe, dzięki którym możemy zaparzyć klasyczne włoskie espresso. Espresso to 25 ml zaparzonej kawy w krótkim czasie ok. 20 sekund pod wysokim ciśnieniem ok. 9 barów w temperaturze 88-92°C. Smak kawy jest bardzo wyrazisty, konsystencja oleista, a u samej góry znajduje się pianka. Dzięki tej piance możemy zachować wyrazisty aromat jak i temperaturę kawy.

Ekspresy ciśnieniowe wyposażone są w odpowiednie dysze, które odpowiadają za spienianie mleka, kratkę w której zbierane są resztki kawy oraz podwójny dozownik, dzięki któremu przygotujemy dwie filiżanki kawy na raz. Pewne modele posiadają oddzielną komorę, w której znajduje się młynek, do którego możemy załadować ziarenka kawy Zobacz ekspresy do kawy do 3000 zł.

Ekspresy ciśnieniowe Ranking 2020

Poniżej znajdziesz najlepsze ekspresy ciśnieniowe. Ranking i opinie aktualizowane są na bieżąco. Zobacz jaki ekspres ciśnieniowy warto kupić poniżej.Wyróżniamy kilka modeli ekspresów ciśnieniowych:

Kawiarka – jest ekspresem niskociśnieniowym, który składa się z specjalnego pojemnika na wodę, sitka na kawę oraz dzbanka, do którego trafia pod ciśnieniem zaparzona kawa. Kawiarki zazwyczaj wykonane są z aluminium (tańsze modele) lub ze stali (droższe modele). Ciekawym modelem ekspresów niskociśnieniowych jest porcelanowa moka z pojemnikiem na kawę, który w głównej mierze służy jako dzbanek. W takich ekspresach zaparzymy ok. 1-6 filiżanek kawy (1 filiżanka ok. 50 ml). Cały proces parzenia kawy trwa około 5-15 minut. Kawa przyrządzona w kawiarce charakteryzuje się intensywnym, aromatycznym smakiem oraz brakiem pianki.

Ręczny ekspres do kawy – jest najbardziej cenionym urządzeniem wśród smakoszy kawy. Świeżo zmielone ziarna kawy trafiają do sita, a kolbę z sitem przymocowuje się do ekspresu. Gorąca woda, która transportowana jest pod ciśnieniem przelewana jest przez zmieloną kawę, dzięki czemu otrzymujemy gotowy napój. W takim ekspresie przygotujemy 1-2 espresso. W zestawie z Ekspres ekspresem kolbowym dołączone są dwa oddzielne sita – pojedyncze i podwójne. Ekspres kolbowy posiadają dyszę, dzięki której spienimy mleko oraz przyrządzimy białą kawę.

Ekspres automatyczny – ten rodzaj ekspresu wykona wszystko za Nas. W każdym ekspresie automatycznym znajdziemy młynek do ziaren (w niektórych modelach otrzymamy wyboru zmielenia ziaren) i dwa bojlery za pomocą, których przygotujemy dwie kawy w jednym czasie. Zaawansowane ekspresy automatyczne pozwalają na przygotowanie kaw z dodatkiem mleka. Smakosze kawy niejednokrotnie zarzucają, dużą automatyzację, poprzez co nie mają wpływu na całkowity proces przyrządzenia kawy.

Ekspres kapsułkowy – są to ekspresy automatyczne, które do przyrządzenia kawy używają specjalnych kapsułek ze specjalnie zmieloną kawą (np. Krups Dolce Gusto). Kapsułki kawowe są zamykane próżniowo dzięki czemu mamy pewność, że kawa jest świeża oraz aromatyczna. Ekspres kapsułkowy możemy nabyć już nawet za 300 złotych. Poniżej ranking ekspresów kapsułowych, na które warto zwrócić uwagę.

Ekspresy kapsułkowe Ranking 2020

Poniżej znajdziesz najlepsze ekspresy kapsułkowe. Ranking i opinie aktualizowane są na bieżąco. Zobacz jaki ekspres na kapsułki warto kupić poniżej.Ekspresy przelewowe

Główną zaletą ekspresów przelewowych jest możliwość przygotowania dużej ilości kaw, ponieważ naczynie, w którym znajduje się woda może pomieścić od 0,2 do 2 litrów (jedna filiżanka kawy pomieści ok. 100-150 mililitrów). Kolejnym plusem tych ekspresów jest długie utrzymanie wysokiej temperatury przygotowanej kawy, ponieważ część urządzeń posiada specjalną płytę, która utrzymuje ciepło. W niektórych ekspresach do kawy możemy spotkać termos, który zastępuje szklany dzbanek, dzięki niemu kawa może zachować temperaturę nawet do 4 godzin. Ekspresy przelewowe posiadają również kilka was. Pierwszą z nich jest sam proces przygotowywania kawy, ponieważ jest on pracochłonny, mowa tutaj i wymianie filtra i długi ponieważ trwa może on trwać 10-15 min.

Ekspresy przelewowe nie posiadają funkcji przygotowywania kaw specjalnych np. cappuccino (kawa ze spienionym mlekiem) lub latte (napój, który składa się z mleka, kawy i mlecznej piany), a tylko niektóre ekspresy do kawy posiadają funkcję regulowania „mocy” kawy.

Kawa, która zostaje przyrządzona w ekspresie przelewowym ma w sobie ciężko przyswajalne składniki (kwasy oraz substancje gorzkie). Przygotowany napój posiada dużą ilość kofeiny. W jednej filiżance znajduje się 60 – 100 mg, czyli prawie o dwa razy więcej niż kawa, którą przyrządzimy w ekspresie ciśnieniowym. Poniżej przedstawiamy podsumowanie najlepszych ekspresów przelewowych do kawy.

Ekspresy przelewowe Ranking 2020

Poniżej znajdziesz najlepsze ekspresy przelewowe. Ranking i opinie aktualizowane są na bieżąco. Zobacz jaki ekspres przelewowy warto kupić poniżej.Parametry ekspresów do kawy

  • Ciśnienie ekspresu – dotyczy to tylko ekspresów ciśnieniowych. Skala ciśnienia określana jest w barach i to ona mówi z jaką siłą, woda przepłynie przez zmielone ziarenka kawy. Skala rozpoczyna się od 3 barów a kończy na 19. Ciśnienie 12-19 bar znajduje się w większości ekspresów automatycznych i ręcznych.
  • Filtry w ekspresach – przed wyborem ekspresu do kawy, warto również sprawdzić czy dane urządzenie posiadają dodatkowe filtry. Mowa tutaj np. o chlorkowym i węglowym, pierwszy z nich usuwa nieprzyjemny zapach oraz posmak, zaś drugi oczyszcza wodę z bakterii.
  • Długość procesu parzenia kawy – im dłużej parzona kawa będzie miała styczność z wrzącą wodą, tym większość substancji zostanie rozpuszczona. Jak już wspominaliśmy, należy rozpuścić tylko najcenniejsze surowce.
  • Moc grzałki – możemy określić nią szybkość nagrzewania się wody, która posłuży nam do zaparzenia kawy (mierzona w watach (W)). Im większą moc ekspresu wybierzemy, tym szybciej urządzenie będzie gotowe do parzenia kawy. Także warto zastanowić się jaki ekspres do kawy kupić. Moment nagrzewania wody może trwać od 5 do 15 minut. Moc grzałek oscyluje w granicach 550-1700 W (w ekspresach przelewowo-ciśnieniowych), a w ciśnieniowych 1050-2650 W.

Podsumowanie – Jaki ekspres wybrać 2020

Do grona najpopularniejszych producentów ekspresów do kawy możemy zaliczyć Saeco, Krups, Bosch, DeLonghi, La Pavoni, Zelmer, Amica, Siemens, Ariete, Nivona. Każdy ze wspomnianych producentów prezentuje lepsze jak i gorsze ekspresy do kawy. Zobacz powyższe rankingi ekspresów do kawy, które pozwolą Ci podjąć decyzję jaki ekspres do kawy kupić.

3 opinii o “Jaki ekspres do kawy Ranking 2020 i opinie”

  1. miałem dylemat jaki ekspres do kawy kupić ale wasz ranking bardzo mi pomógł. padło co prawda na tani ekspres, bo krups ale nie chciałem kupować jakiegoś profesjonalnego bo nie piję aż tyle kawy

  2. Dobry ekspres do kawy nie musi być drogi. Jeżeli szukamy czegoś do domu to w zupełności wystarczy nam budżet wysokości 500 zł. Warto też poszukać aktualnych promocji w sklepach szczególnie na święta.

  3. Dla mnie zakup ekspresu do kawy ciśnieniowego był najlepszą decyzją. Codziennie piję dwie filiżanki kawy, czy więcej! Mogę także ugościć gości i są szczęśliwi, bo nie spodziewają się, że dostaną np. Latte. Mam ekspres marki De’Longhi. Osoby niezdecydowane mogą zapoznać się z tym poradnikiem

Dodaj opinię