Jaki czajnik elektryczny kupić?

4.3/5 - (6 votes)

Dobry i tani czajnik elektryczny – ranking i opinie

Czajnik elektryczny ceramiczny czy szklany?

Zarówno w nowoczesnej jak i klasycznej kuchni coraz rzadziej spotyka się tradycyjne czajniki do gotowania wody na kuchenkach gazowych. W tym artykule skupimy się zarówno na dobrych i tanich czajnikach elektrycznych jak i droższych bardziej zaawansowanych technologicznie modelach. Czajnik elektryczny pozwala na szybkie zagotowanie wody. Wybór dostępnych modeli na rynku jest całkiem spory, a więc jaki czajnik elektryczny wybrać, aby nie żałować zakupu? Na co zwrócić szczególną uwagę wybierając dobry czajnik elektryczny?

Czajnik elektryczny Ranking 2020

Do grona najpopularniejszych producentów czajników elektrycznych możemy zaliczyć Zelmer, Klarstein Aquavita, Sencor, Eldom, Tefal, Bosch, Adler, oraz Amica. Każdy ze wspomnianych producentów oferuje droższe i tańsze czajniki elektryczne. Zobacz poniższy ranking czajników elektrycznych, który pozwoli podjąć decyzję jaki czajnik elektryczny kupić.

Poniżej znajdziesz najlepsze czajniki elektryczne. Ranking i opinie aktualizowane są na bieżąco. Zobacz jaki czajnik elektryczny warto kupić poniżej.

Pojemność czajnika elektrycznego

Przed wyborem odpowiedniego do naszych potrzeb czajnika elektrycznego powinniśmy się zastanowić, jakie ilości wody będziemy w nim gotować. Wybór odpowiedniej pojemności czajnika jest bardzo ważny, bowiem od tego zależeć będzie ile jednorazowo wody będziemy mogli zagotować. Im mniej wody będziemy gotować, tym mniej energii elektrycznej zużyjemy. Czajniki elektryczne możemy podzielić na następujące przedziały pojemności:

 • od 0,4 l do 0,6 l
 • od 0,7 l do 1,0 l
 • od 1,2 l do 1,4 l
 • od 1,5 l do 1,8 l
 • od 2,0 l do 2,5 l

Grzałka spiralna czy płytowa?

Kolejną bardzo ważną kwestią przy zakupie czajnika elektrycznego jest wybranie odpowiedniej grzałki. Producenci najczęściej stosują grzałki spiralne lub płytowe. W przypadku grzałek spiralnych do prawidłowego grzania potrzebna jest większa ilość wody (minimum tyle, aby zakryć całą grzałkę). Minusem grzałki spiralnej niewątpliwie jest jej podatność na osadzanie się kamienia z wody co zmniejsza jej żywotność. Czajniki elektryczne w których zainstalowana jest grzałka spiralne mają jedną podstawową zaletę – są tańsze. Czajniki elektryczne z grzałką płytową umożliwiają gotowanie jednorazowo mniejszej ilości wody i są mniej podatne na kamień. Czajniki te coraz częściej znaleźć można w sklepach, a ich cena stale maleje. Dużym plusem czajników z grzałką płytową jest wygoda ich czyszczenia i łatwe usuwanie osadów z kamienia.

Przed zakupem nowego urządzenia do gotowania wody należy zwrócić uwagę nie tylko na typ grzałki, ale także na jej moc. Moc czajnika elektrycznego z grzałką spiralną wahać się może w przedziale 200-2200 W, gdzie modele wyposażone w grzałkę płytową oferują moc w przedziale 600-3100 W.

Moc grzałki ma duży wpływ na szybkość gotowania wody, lecz nie zawsze w warunkach domowych tę różnicę odczujemy. Warto zatem wybrać model z grzałką o niższej mocy, zaoszczędzając przy tym na rachunkach za prąd.

Obudowa czajnika elektrycznego

Materiał z jakiego wykonany jest czajnik elektryczny ma ogromny wpływ nie tylko na estetykę urządzenia, ale także na jego żywotność. Najczęściej spotykane na rynku modele wykonane są z plastiku, stali szlachetnej, szkła i ceramiki. Tanie czajniki elektryczne wykonane są najczęściej z najtańszego tworzywa, czyli plastiku. Minusem tego typu urządzeń może być syntetyczny posmak gotowanej wody (najczęściej przy kilkunastu pierwszych cyklach gotowania). Konstrukcja czajnika ze stali szlachetnej nie będzie zmieniała smaku wody, a w dodatku pozwoli dłużej zachować temperaturę po zagotowaniu. Stal jest również bezpieczniejsza od szkła, które bardzo mocno się nagrzewa. Czajniki elektryczne szklane mają jednak swoje zalety – łatwo utrzymać je w czystości.

Ceramiczne czajniki elektryczne należą do najdroższych, a zarazem najlepszych rozwiązań na rynku. Gotowanie wody w czajniku ceramicznym pozwala zachować wszystkie walory wody nie zmieniając jej smaku.

Uchwyt, dziubek i filtr

Przy zakupie czajnika elektrycznego często zapominamy, aby sprawdzić z jakiego materiału został wykonany uchwyt oraz czy jest on odpowiednio wyprofilowany. Uchwyt powinien leżeć pewnie w dłoni, aby czajnik nie wyślizgnął się podczas zalewania kawy czy herbaty. Droższe czajniki elektryczne posiadają uchwyty pokryte materiałem antypoślizgowym.

Dziubek oraz zamontowany w nim filtr kamienia to kolejny ważny drobiazg, na który warto zwrócić uwagę przez zakupem. Każdy czajnik powinien posiadać fabrycznie zamontowane sitko filtrujące. W tańszych modelach jest to siatka nylonowa, którą co kilka miesięcy należy wymieniać. Droższe modele wyposażone są w filtry ze stali szlachetnej zatrzymujące większość zanieczyszczeń. Najlepsze czajniki elektryczne w zestawie posiadają również filtry węglowe służące nie tylko do zatrzymywania zanieczyszczeń, ale także do pochłaniania zapachów.

Dobry czajnik elektryczny powinien bezawaryjnie służyć przed dobrych kilka lat.

Zabezpieczenia w czajnikach elektrycznych

 1. Zabezpieczenie przed gotowaniem bez wody – czajnik wyposażony jest w czujnik, uniemożliwiający włączenie urządzenia bez wody.
 2. Zabezpieczenie przed przegrzaniem – blokada włączenia czajnika, jeżeli temperatura grzałki jest zbyt wysoka.
 3. Automatyczne wyłączanie po zagotowaniu – większość czajników automatycznie wyłącza się po zagotowaniu wody. Niestety, na rynku dostępne są w dalszym ciągu urządzenia bez czujników zagotowania wody.
 4. Automatyczne wyłączanie w przypadku zdjęcia z podstawy – czajnik pod zdjęciu z podstawy i ponownym odstawieniu na nią nie powinien automatycznie gotować wody.
 5. Regulowany przewód – możliwość schowania zbyt długiego przewodu elektrycznego czajnika.

Czajnik bezprzewodowy to niemal niezastąpione urządzenie w każdej kuchni. Jakie inne funkcje powinien mieć dobry czajnik? Najpopularniejszymi bajerami są podtrzymywanie temperatury wody (funkcja termosu), regulacja temperatury grzania oraz automatyczne włączanie o określonej godzinie.

Dobry czajnik elektryczny kupimy już za 150 zł. Warto jednak pamiętać, że na rynku dostępne są również tańsze modele do 50, czy też 100 zł. Jeżeli szukamy trwałego i niezawodnego urządzenia powinniśmy przyszykować 200, a nawet 250 zł.

5 opinii o “Jaki czajnik elektryczny kupić?”

 1. Dobrym wyborem jest czajnik elektryczny z regulacją temperatury, który pracuje cicho i szybko gotuje wodę. Regulacja temperatury jest szczególnie ważna, gdy gotujemy wodę do kawy rozpuszczalnej (ok 80 stopni Celsjusza), albo wodę do rozrobienia mleka dla dziecka. Warto też sprawdzić ofertę czajników ceramicznych i szklanych z podświetleniem.

 2. Kupno czajnika elektrycznego nie należy do łatwych rzeczy! może każdemu się wydaje, że jest t łatwy wybór 😀 ale dzięki Wam już wiem na co zwracać uwagę podczas zakupu czajnika. btw. fajnie wygląda czajnik który znajduje sięw rankingu Camry-CR1242

 3. Jak dla mnie dobry czajnik elektryczny to podstawa. Nie lubię używać czajnika gazowego bo za długo trzeba czekać na zagotowanie wody. U mnie idealnie sprawdza się się energooszczędny czajnik elektryczny bosch.

 4. Dobra opcja są tez czajniki elektryczne z możliwością ustawienia temperatury do jakiej woda ma być zagrzana. Przykładowo kawa rozpuszczalna powinna być zalewane woda o temp. 80 stopni Celsjusza a nie wrzątkiem.

 5. Testował ktoś czajnik elektryczny Bosch TWK 8611 ? Niby posiada dobre opinie ale nadal się waham. Czy 1.5L pojemność to nie za mało dla 3 domowników?

Dodaj opinię