Lampy podłogowe i ich funkcje – dowiedz się, jak poprawnie dobrać oświetlenie do wnętrza

Rate this post

Lampy stojące uznaje się za dodatkowe oświetlenie, które uzupełnia to główne, czyli sufitowe. Model podłogowy możemy postawić w dowolnym miejscu w pomieszczeniu, dzięki czemu konkretna przestrzeń pokoju zyskuje większy strumień światła. Lampy stojące mogą spełniać wiele funkcji we wnętrzach. Czym charakteryzują się modele do czytania, a czym te do oglądania telewizji? Czy lampa podłogowa jest w stanie oświetlić całą przestrzeń, nie tylko okolicę, w którym jest postawiona? Odpowiedź na wszystkie pytania znajdziesz w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury!

Lampy podłogowe – kiedy warto się na nie zdecydować?

Lampy stojące, choć są rzadziej wybierane od modeli wiszących, odgrywają praktyczną rolę we wnętrzach. W różnych porach dnia i w trakcie konkretnych aktywności w domu potrzebujemy innego rodzaju oświetlenia. Główne oświetlenie sufitowe nie sprawdzi się m.in. podczas czytania czy pod wieczór bądź nad ranem, kiedy potrzebujemy delikatnego światła rozproszonego po całym pomieszczeniu. Z pomocą przychodzą lampy sufitowe, które możemy dostosować do naszych potrzeb i preferencji. Jaki model wybrać dla siebie? Poznaj praktyczne porady aranżacyjne!

Lampa stojąca do czytania

Trudno się dziwić, że ten rodzaj oświetlenia najczęściej towarzyszy fotelom, sofom czy szezlongom – jeśli zależy nam na modelu lampy, która oświetli nam stronice książki czy czasopisma, ten rodzaj będzie strzałem w dziesiątkę. Specjalnie dla osób, które często przesiadują po zmroku przy lekturze, zostały opracowane lampy stojące z opcją regulacji wysokości, dzięki której bez problemu będziemy w stanie ukierunkować strumień światła na odpowiadające nam miejsce. Praktycznym rodzajem lampy stojącej do czytania jest model w dwoma kloszami – jeden zamontowany jest na szczycie stelaża i oświetla całą przestrzeń pomieszczenia, drugi natomiast znajduje się w połowie, a więc na wysokości osoby siedzącej. Kolejny idealny model dla czytających (i nie tylko) to lampa podłogowa ze stolikiem. Składa się ona ze stolika, który przy blacie ma dodatkowo zamontowaną lampę – to idealne połączenie mebla z oświetleniem, które na pewno spełni swoją funkcję w wielu wnętrzach.

 lampa-stojąca-do-sypialni

Lampa stojąca oświetlająca wnętrze

Lampę podłogową najczęściej kojarzymy z ograniczonym do konkretnego miejsca światłem. Nic mylnego! Jeśli wybierzemy model z dużym kloszem z opcją regulacji, będziemy mogli wycelować strumień światła na ściany czy sufit. Jaki będzie tego efekt? Całe pomieszczenie zostanie subtelnie oświetlone i zyska przyjemną dla oka poświatę. Będzie stanowić idealne tło dla popołudniowego relaksu, wieczornego seansu filmowego czy spędzania czasu w gronie najbliższych w salonie.

 lampa-stojąca-do-salonu

Lampa stojąca jako dekoracja

Oświetlenie nie zawsze musi odgrywać swoją podstawową rolę. Oprócz praktycznego rozjaśniania przestrzeni, może również być oryginalnym akcentem we wnętrzu. Lampy podłogowe to model, który idealne nadaje się jako element aranżacyjny. Postawiona przy konsoli, lustrze czy regale może wzbogacić wnętrze dzięki oryginalnemu wzornictwu. Jeśli zależy nam na akcencie dekoracyjnym, wybierzmy designerskie lampy stojące z wyrazistym kloszem i stelażem. Drewniany model na trójnogu podkreśli wnętrza skandynawskie, natomiast te bogato zdobione ze złotym czy srebrnym kloszem urozmaicą wnętrza glamour. Industrialne i nowoczesne pomieszczenia udekorują loftowe lampy zakończone modną żarówką, natomiast boho czy rustykalne – modele wykonane z drewna, juty czy wikliny.

Dodaj opinię