Jakie parametry są kluczowe przy wyborze telewizora?

Rate this post

Każdy z nas zawsze chciałby podejmować jak najlepsze decyzje zakupowe, zwłaszcza jeśli chodzi o coś relatywnie drogiego. Przykładem takiego zakupowego wyboru, który może przyprawić o zawrót głowy, jest telewizor – na półkach sklepów RTV znajdziemy ich całe mnóstwo i czasami wybór może wręcz przytłoczyć. Nie ma jednak powodów do obaw – w tym artykule podpowiemy, jak wybrać telewizor!

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Jeszcze niedawno każdy, kto chciał wybrać telewizor, miał znacznie prostsze zadanie niż obecnie – wystarczyło wziąć pod uwagę rozmiar ekranu i spłaszczoną konstrukcję. Technologia jednak pędzi do przodu w zawrotnym tempie i jest coraz więcej parametrów, na jakie warto zwrócić uwagę przy wyborze idealnego telewizora. Jakie parametry i funkcje powinien posiadać telewizor, kiedy chcemy dokonać jak najlepszego możliwego wyboru i cieszyć się rewelacyjną jakością obrazu w domowym zaciszu?

Przekątna ekranu – czy zawsze więcej oznacza lepiej?

Jedną z podstawowych cech naszego telewizora powinna być przekątna ekranu. Wspominaliśmy przed chwilą o pędzącej technologii – objęła ona również rozmiar matrycy. Jeszcze stosunkowo niedawno telewizor o przekątnej większej niż 50 cali był luksusem, na który mogli pozwolić sobie jedynie nieliczni. Obecnie na rynku znajdziemy telewizory 65-calowe, 80-calowe czy nawet 110-calowe!

Nie warto tutaj jednak popadać w skrajności – nie zawsze największy telewizor na sklepowej półce spełni nasze oczekiwania. Co więcej, może on czasami wręcz przeszkadzać w odbiorze treści – w niewielkim pokoju duży telewizor może mieć taką samą wadę jak ekran w kinie, kiedy zajmiemy miejsce zbyt blisko niego. Będziemy mieli wówczas problem z całościowym objęciem ekranu wzrokiem, co skutecznie odbierze nam sporo radości z oglądania filmów czy grania w gry.

Bezpiecznie jest założyć, że na każdy cal ekranu powinno przypadać minimum cztery centymetry dystansu. Jeśli więc nasz telewizor ma mieć 50 cali, to musimy dysponować takim rozkładem w pokoju, który pozwoli na jego oglądanie przynajmniej w odległości dwóch metrów.

Dekoder DVB-T2 – nowy standard telewizji naziemnej

Chociaż w dekoder DVB-T2 powinien być zgodnie z regulacjami wyposażony każdy nowy telewizor, lepiej upewnić się co do tego parametru jeszcze przed dokonaniem zakupu. Jest to związane z nowym standardem telewizji naziemnej w Polsce, który w pełni będzie obowiązywał w czerwcu 2022. Bez nowoczesnego dekodera nawet największy telewizor może się okazać nietrafionym wyborem, zwłaszcza jeśli oglądamy głównie obraz odbierany w telewizji naziemnej.

Najlepszy telewizor – dopasowany do Twoich potrzeb

Niezależnie od funkcji, jakie oferuje nam dany model telewizora, warto pamiętać, że to my mamy być zadowoleni z zakupu. Telewizor powinien w pełni odpowiadać na nasze potrzeby. Dla osoby, która nie korzysta z serwisów streamingowych na telewizorze, wybór urządzenia ze SmartTV nie jest koniecznością, natomiast dla graczy może liczyć się najbardziej częstotliwość odświeżania ekranu. Warto o tym pamiętać i wybrać taki telewizor, który będzie odpowiedni względem naszych preferencji.

Dodaj opinię