Jakie cechy powinien posiadać odpowiedni handlowiec?

5/5 - (1 vote)


Handlowiec lub przedstawiciel handlowy to zawód, bez którego trudno wyobrazić sobie prężnie działającą firmę. To on jest odpowiedzialny za sprzedaż towarów i usług. W zamian może liczyć na całkiem godziwe wynagrodzenie. Zobacz, na czym polega praca handlowca i jakie trzeba mieć do niej predyspozycje.

Na czym polega zawód handlowca?

Handlowiec to osoba odpowiedzialna za pozyskiwanie klientów dla firmy macierzystej. Do niedawna kojarzony był wyłącznie z osobistym przedstawicielstwem, obecnie obserwuje się coraz częściej przeniesienie działań handlowych do internetu. W dobie silnego rozwoju e-commerce handlowcy musieli zmienić nieco sposób funkcjonowania. Z jednej strony otworzyło to nowe kanały pozyskiwania klientów, ale z drugiej dla niektórych okazało się zbyt trudne. Tylko co czwarty przedstawiciel handlowy przyzwyczajony do bezpośrednich kontaktów z klientem, bez problemu radzi sobie w sprzedaży online.

Interesuje cię praca handlowca? Sprawdź aktualne oferty dla przedstawicieli handlowych.

Czy handlowiec musi mieć wyższe wykształcenie?

Zasadniczo wyższe wykształcenie w tym zawodzie nie jest wymagane, jednak nie da się ukryć, że w niektórych sytuacjach jest bardzo przydatne. Takiego wykształcenia wymagają koncerny medyczne i farmaceutyczne. Ponadto, co ciekawe, nie trzeba studiować handlu, żeby zostać handlowcem. Do kierunków uważanych za przydatne zalicza się natomiast psychologię i socjologię. Absolwenci tych studiów potrafią skuteczniej nakłaniać potencjalnych klientów do podejmowania decyzji zakupowych i finalizowania transakcji.

Jakich predyspozycji wymaga się od handlowca?

Dyspozycyjność, samodyscyplina, umiejętność tworzenia planów sprzedażowych, umiejętność pracy w sytuacjach stresowych i pod presją czasu oraz zorientowanie na cel to najważniejsze predyspozycje, jakimi powinien się wykazać dobry handlowiec. Ponadto, w zależności od sposobu wykonywania pracy, handlowiec powinien mieć prawo jazdy, znać nowe technologie, sprawnie posługiwać się komputerem, w szczególności programami stworzonymi specjalnie dla handlowców, odróżniać platformę sprzedażową od sklepu.

Kompetencje miękkie przydatne w pracy handlowca

Otwartość na ludzi, umiejętność nawiązywania kontaktów, cierpliwość, opanowanie, asertywność, wysoka kultura osobista, dobra prezencja (w kontaktach osobistych), a także umiejętność pracy w zespole to najważniejsze kompetencje miękkie, które powinny cechować dobrego handlowca. Chociaż one same są niemierzalne, to efekty, które przynosi ich posiadanie, są jak najbardziej wymierne.

Do kompetencji miękkich zalicza się także umiejętność rozwiązywania problemów, których w pracy handlowca z pewnością nie zabraknie. Trzeba bowiem pamiętać, że w przypadku e-commerce handlowiec jest nie tylko osobą, która pozyskuje nowych klientów, ale też staje się ich doradcą i opiekunem. To do handlowca klienci będą się zwracać ze wszystkimi problemami.

Jakie są zalety pracy w charakterze handlowca?

Praca handlowca realizowana jest w oparciu o wyniki, nie przepracowane godziny. Handlowiec ma więc nienormowany czas pracy. To wygodne zwłaszcza dla rodziców, którzy muszą odbierać dzieci z przedszkola lub szkoły, ale też dla innych osób, które łączą obowiązki zawodowe z rodzinnymi.

Handlowiec ma okazję nieustannie się rozwijać, to praca, która nie pozwala stać w miejscu. Dla dobrego przedstawiciela handlowego drzwi do kariery są szeroko otwarte.

W tej pracy nie ma mowy o nudzie, codziennie dzieje się coś innego, przede wszystkim za sprawą kontaktów z nowymi klientami. Idealne rozwiązanie dla osób, które nie znoszą stagnacji i lubią być w biegu.

Jeśli chodzi o branżę e-commerce, to tu trendy zmieniają się bardzo szybko, a sezon trwa zdecydowanie krócej niż pora roku.

Ile zarabia handlowiec?

Zarobki handlowca są ściśle uzależnione od efektów pracy, ale też od samego pracodawcy. Większe koncerny płacą więcej niż małe firmy.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, ile zarabia handlowiec, ponieważ jego wynagrodzenie najczęściej jest składową podstawy wynagrodzenia i wypracowanej prowizji. Mówi się, że średnie zarobki wynoszą mniej więcej tyle, co średnia krajowa, ale też nie jest tajemnicą, że dobrzy handlowcy zarabiają kilkukrotnie więcej.

Dodaj opinię