Folie LDPE i HDPE – czym się charakteryzują?

Rate this post

Folie LDPE i HDPE są powszechnie stosowane w produkcji reklamówek, worków, czy toreb foliowych na żywność. Jakie są ich właściwości?

Głównym surowcem wykorzystywanym w produkcji folii LDPE i HDPE jest polietylen, którego produkcja na skalę przemysłową ruszyła w latach 30 XX wieku. To tworzywo sztuczne, oznaczane zwykle symbolem PE. Polietylen powstaje w wyniku polimeryzacji etanu i jest giętki, termoplastyczny oraz przezroczysty. Wyróżnia się też wytrzymałością mechaniczną oraz odpornością na przenikanie wilgoci, działanie kwasów, zasad i soli. Cechy te sprawiają, że polietylen znajduje zastosowanie w przechowywaniu różnych produktów, m.in. żywności.

Folia LDPE – właściwości

Co to jest LDPE? Jest to folia o niskiej gęstości, której temperatura topnienia wynosi między 105 a 108 stopni Celsjusza. Produkuje się z niej między innymi reklamówki na zakupy, opakowania czy worki do pakowania warzyw i owoców. Jako że jest ona dużo grubsza niż folia HDPE, to właśnie z niej powstają popularne, płatne reklamówki na zakupy. Reklamówki z folii LDPE wyróżnia połysk i duża rozciągliwość. Są też one odporne na rozdarcie. Folia LDPE sprawdza się podczas transportu i przechowywania różnych towarów oraz przy zabezpieczeniu palet. Wszystko dlatego, że jest ona giętka, miękka i odporna na uszkodzenia. Nadaje się też do ochrony produktów przed zakurzeniem, brudem i wilgocią. W wielu przypadkach może być alternatywą dla innych opakowań, na przykład kartonowych. Warto też wspomnieć o innym rodzaju folii, jakim jest folia LLDPE. Powstaje ona z liniowego polietylenu o niskiej gęstości i znajduje zastosowanie w farmacji, kosmetyce czy też przemyśle budowlanym. To właśnie z niej produkuje się folię stretch. Więcej informacji o folii LDPE i HDPE znajdziesz na stronie: https://www.worki.com.pl/pl/blog/na-czym-polega-roznica-miedzy-folia-hdpe-a-ldpe-,id-3480.

HDPE – właściwości

Folie HDPE to folie o wysokiej gęstości i temperaturze topnienia wyższej o około 20 stopni Celsjusza w porównaniu z folią LDPE. Folia HDPE jest cieńsza niż tworzywo LDPE, ma też specyficzny szeleszczący dźwięk, który możemy usłyszeć przy dotykaniu. Stosuje się ją między innymi do produkcji worków, w które pakujemy warzywa i owoce w sklepie. Ten rodzaj reklamówek jest zwykle bezpłatny. Reklamówki HDPE są przezroczyste i matowe. Nie są tak odporne na rozerwanie, jak z folii LDPE oraz nie rozciągają się zbyt mocno. Folia HDPE jest odporna na działanie kwasów, benzyny, alkoholi oraz niektórych środków czyszczących. Właśnie dlatego produkuje się z niej pojemniki na olej opałowy, kanistry na benzynę czy worki na odpady. Znajduje też zastosowanie w produkcji rur kanalizacyjnych.

Dodaj opinię