Ekspres do kawy – z młynkiem czy bez?

5/5 - (2 votes)

Ekspres do kawy – z młynkiem czy bez?

Kawa ziarnista zmielona przed przyrządzeniem to jeden z lepszych wariantów wyboru. To wtedy możemy dostrzec jej ilość walorów smakowych, a aromat z pewnością zostanie zachowany. Świadczyć o tym może dostępny młynek w ekspresie oraz szereg dodatkowych funkcji. Dlaczego jest to tak ważne? W poniższym artykule przedstawimy kilka zalet posiadania młynka w ekspresie oraz przedstawimy jego rodzaje.

Rodzaje młynka

Jeśli z kolei nasz ekspres nie posiada młynka – musimy zaopatrzyć się w jego wolnostojącą wersję. Jakie zatem mamy jego rodzaje? Jest ich kilka. Oczywiście tradycyjny wariant to ręczne, wolnoobrotowe urządzenia. Ziarna kawy zostają zmielone poprzez mechanizm w środku młynka, obracany za pomocą korbki. Nie jest to jednak wariant dla osób, które chcą przyrządzić swoją ulubioną kawę w szybki sposób. Innym rodzaje jest automatyczna wersja młynka – żarnowa lub udarowa (ostrzowa). Pierwszy z wariantów ściera i miażdży ziarna. Jest to zdecydowanie lepszy wybór młynka, ponieważ kawa nie traci żadnych walorów. Drugi z kolei tnie ziarna kawy na drobniejsze lub większe ziarenka, a mieleniu towarzyszy wysoka temperatura. Wybór młynka do kawy zależy od nas i naszych indywidualnych potrzeb. Obecnie jednak w dużej mierze automatyczne urządzenia zastępują ich tradycyjną wersję. Cechuje ich szybkość oraz łatwa obsługa.

Dlaczego ekspres powinien mieć młynek?

Wbudowany młynek w ekspresie to duże ułatwienie. Pozwala to urządzeniu na samodzielne zmielenie ziaren. Wystarczy jedynie wcześniej wsypać je do specjalnie przeznaczonego miejsca. Wówczas dzięki niemu mamy możliwość regulacji grubości oraz mocy mielenia ziaren. Poprzez to kawa nie traci swojego smaku oraz aromatu. Dodatkowo wbudowany młynek w ekspresie nie zmusza nas do zakupu osobnego, wolnostojącego młynka. Zazwyczaj mamy z nimi do czynienia w urządzeniach ciśnieniowych oraz automatycznych. Niekiedy również ekspres kolbowy posiada taki wariant. Wbudowany młynek umożliwia nam szybkie zmielenie ziaren tuż przed zaparzeniem, co da smak oraz aromat najwyższej jakości. Osobny, wolnostojący młynek możemy jednak dokupić do naszego ekspresu. Wiele tego typu części znajdziemy w specjalnie dedykowanych sklepach z urządzeniami, gdzie nabycie młynka nie będzie problem. Dlatego polecamy części zamienne do ekspresów do kawy w sklepie świat ekspresów. Z pewnością wybór odpowiednich elementów sprawi, że przyrządzanie ulubionego napoju stanie się znacznie przyjemniejsze. W dodatku wiele modeli urządzeń nastawionych jest na komfort użytkowania, co zdecydowanie stanowi jedną z zalet.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj opinię