Meble to niezbędne wyposażenie każdego mieszkania, domu. Pomimo że oferta sklepów z meblami jest ogromna, dla części klientów nie jest ona wystarczająca. Jeśli poszukujemy czegoś innego, mniej masowego, a jednocześnie trwałego warto rozważyć meble kolonialne. Czym są takie meble, jakie mają zalety i wady? O tym piszemy poniżej.
Meble kolonialne, czyli jakie?
Historia tych mebli sięga XIX wieku. Wówczas to dzięki koloniom zakładanym przez Wielką Brytanię w Indiach, do Europy zaczęły docierać niespotykane wcześniej gatunki drzew (mahoń, palisander, mango, heban, drzewo różane). Meble wykonane z ich użyciem od razu zyskiwały miano luksusowych i bardzo trwałych.
Za sprawą wyspecjalizowanych sklepów również Polacy mogą urządzać swoje mieszkania i domy meblami kolonialnymi. Co istotne, część z nich wytwarzana jest na miejscu z drewna litego z zachowaniem najwyższych standardów wykonania.
Zalety mebli kolonialnych
1. Główną ich zaletą jest umiejętne połączenie europejskiej funkcjonalności z wykorzystaniem egzotycznych rodzajów drewna i zastosowanych na nich zdobień. Dzięki temu meble kolonialne doskonale się prezentują i są bardzo trwałe.
2. Na plus można również zaliczyć ich bogaty wybór. Jeśli tylko mamy miejsce i zasoby finansowe zakupione łóżko kolonialne oraz dopasowana do niego szafka nocna pozwolą stworzyć aranżację rodem z XIX wieku.
Umiejętnie dobrane biblioteczki, biurka i fotele pozwolą natomiast stworzyć niepowtarzalny klimat salonu czy gabinetu.
3. Wysoka dostępność mebli. Ich popularność sprawiła, iż na rynku funkcjonuje wiele sklepów oferujących meble kolonialne. Wiele z nich prowadzi również sklepy internetowe.
Wady mebli kolonialnych
Rozważając zakup mebli kolonialnych do mieszkania lub domu, nie możemy zapominać, iż posiadają one również pewne wady. Oto niektóre z nich:
1. Wiele z nich jest bardzo ciemnych. Ma to związek z wykorzystaniem do ich produkcji specyficznego drewna. Ciemne meble, nie będą pasować do każdego wnętrza, a w małych pomieszczeniach mogą wręcz wyglądać przytłaczająco.
2. Duże gabaryty zwłaszcza szaf, również nie będą sprzymierzeńcem małych metraży, jakie zwykle spotkamy w naszych mieszkaniach.
3. Oryginalne biurko kolonialne wykonane w całości z egzotycznego drewna potrafi być bardzo ciężkie. Należy brać to pod uwagę choćby ze względu na planowany transport i późniejsze wniesienie do mieszkania.
4. Meble kolonialne posiadają swój niepowtarzalny styl, który może być trudno połączyć z innymi, bardziej nowoczesnymi.
Reasumując, jak widać z powyższego tekstu, meble kolonialne mogą stanowić realną alternatywę dla masowej produkcji meblarskiej. Pomimo, że są nieco droższe, ich jakość, trwałość i przede wszystkim indywidualizm czynią je wartymi zainteresowania.