Czym różni się tablet graficzny do rysowania od tradycyjnego tabletu?

Rate this post

Tablet, a tablet graficzny – czym różni się jeden, od drugiego?

Choć zgoła podobne w nazwie, znacząco różnią się między sobą. Tablet i tablet graficzny łączy, i dzieli wiele. Na samym początku trzeba zaznaczyć, że ich zastosowania są diametralnie różne. Docelowi użytkownicy będą mieli bardzo odmienne oczekiwania – zwykły tablet jest dużo bardziej uniwersalny, natomiast tablet graficzny, znacznie precyzyjniejszy. Są to po prostu dwa różne rodzaje urządzeń.

Przeznaczenie tabletów

Zwyczajny tablet zazwyczaj służy nam jako większy smartfon, ponieważ posiada on dokładnie te same funkcje. Nowsze tablety mogą nawet zastąpić laptop; wystarczy dołączyć do niego mysz i klawiaturę – już mamy całkiem niezłe stanowisko do pracy biurowej. Nadaje się świetnie do oglądania filmów lub zdjęć, jako wirtualny album. Dużo lepiej też przegląda się na nim Internet. Zazwyczaj kupuje się go do celów nieco mniej formalnych, niż telefon, czy laptop. Może służyć jako doskonałe media center w naszym domu, zwłaszcza jeśli mamy telewizor z funkcjonalnością Smart TV.

Tablet graficzny to zupełnie inna bajka. Jest to dość wyspecjalizowane urządzenie, głównie dla grafików komputerowych. Służy jako elektroniczna kartka papieru – z wykorzystaniem rysika, można po niej pisać i rysować, a ruchy naszej dłoni zostaną przełożone na ekran. Praktycznie zawsze wykorzystuje się go z zaawansowanymi programami do rysowania, czy też obróbki graficznej.

Budowa i rodzaje tabletów

Tablety różnią się między sobą głównie przekątną ekranu oraz resztą wymiarów i wbudowanym systemem operacyjnym – najczęściej jest to po prostu znany z telefonów Android, bądź iOS. Istnieje też linia tabletów wyposażona w odchudzoną wersję Windowsa. Poza tym, różnią się ilością RAMu, pamięcią i ogólnymi osiągami. W skrócie, rozpatruje się je na podobnych zasadach, co smartfony. Można je obsługiwać zarówno rękoma, jak i gumowymi lub plastikowymi rysikami. Niektóre z nich można nawet wyposażyć w kontrolery bezprzewodowe.

Tablety graficzne mogą być małe jak telefon, albo ogromne jak większe monitory. Można je najogólniej podzielić na te z pozbawione wbudowanego ekranu i te, które go posiadają. Pierwsze są, tak w zasadzie, zewnętrznym, obsługiwanym w precyzyjny sposób za pomocą rysika, laptopowym touchpadem. Komputer (i program graficzny) interpretuje ruch piórka tak samo, jak ruchy myszą. Wersja z ekranem może, ale nie musi, posiadać własny system operacyjny, w efekcie działając po prostu jak komputer. W przypadku, gdy tego systemu nie ma, tablet funkcjonuje jak drugi monitor, po którym możemy rysować. Często jest to dużo wygodniejsze rozwiązanie, zwłaszcza, gdy nasz pierwszy ekran jest niewielki. Z ekranowych tabletów graficznych korzysta się w bardzo intuicyjny sposób.

Tablet graficzny – Cena

Zwykłe tablety mają dużą rozpiętość cenową. Najtańsze kosztują niewiele ponad 200 zł, przeciętne modele około 600 zł, a te najdroższe i najlepiej wyposażone nawet ponad 1000 zł.

Jeśli chodzi zaś o tablety graficzne, różnice w cenie są dużo większe, koszt podstawowych tabletów bez ekranu zaczyna się od 250 zł, natomiast tych wyposażonych w ekran od 1000 zł wzwyż. Najbardziej zaawansowane, te z własnym systemem operacyjnym mogą kosztować nawet ponad 10 000 zł. Sprawdź najnowszy ranking tabletów graficznych.

 

Dodaj opinię