Zestawy filamentów – doskonały sposób na wyposażenie drukarki 3D

Rate this post

O skuteczności i jakości druku 3D decyduje nie tylko technologia wytwarzania, ale także rodzaj materiałów eksploatacyjnych stosowanych w druku. Jakie są rodzaje zestawów filamentów i które warto wybrać?

Dlaczego warto kupić zestawy filamentów?

Filament to materiał wykorzystywany w drukarkach 3D typu FFF/FDM. Istnieje wiele różnych materiałów filamentowych, z których każdy posiada inne właściwości mechaniczne i chemiczne. Dlatego też zarówno w domowych warsztatach, jak i w profesjonalnych drukarniach jednocześnie stosuje się wiele rodzajów materiału, który zawsze dobierany jest zgodnie z wymaganiami technicznymi realizowanego projektu.

Dobór odpowiedniego materiału eksploatacyjnego może być natomiast problemem dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z drukiem 3D. Rozwiązaniem obu tych sytuacji są zestawy filamentów. W tych kompletach znajdują się różne rodzaje materiałów eksploatacyjnych, co daje możliwość sprawdzenia kilku filamentów i dobrania ich do swoich potrzeb oraz upodobań.

Właściwości najpopularniejszych materiałów do druku 3D

Predyspozycje gotowego wydruku 3D są uzależnione od wielu parametrów, z których najważniejszym jest rodzaj stosowanych materiałów eksploatacyjnych. Tych na rynku dostępnych jest kilka, a każdy z nich ma inne zastosowanie, dlatego zawsze warto wyposażyć się w dobrej klasy zestawy filamentów.

Jednym z najpopularniejszych materiałów do druku 3D w technologii FDM/ FFF jest ABS. Wyróżnia się on niezwykłą trwałością, wysoką wytrzymałością mechaniczną i temperaturową oraz relatywnie niską ceną. Materiał ten wykorzystuje się w aplikacjach przemysłowych – z ABSu wykonuje się obudowy, przyciski, uchwyty i wiele innych.

Znanym materiałem eksploatacyjnym jest także PLA. Ten ekologiczny filament termoplastyczny produkowany jest ze skrobi kukurydzianej lub trzciny cukrowej. Charakteryzuje go bezproblemowa eksploatacja, łatwość w użyciu i niska cena. Materiał ten jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które rozpoczynają swoją pracę z drukarką 3D.

Z kolei PET-G łączy właściwości ABS i PLA. Dzięki dobrej przyczepności warstw filament wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością. Również praca z tym materiałem jest bardzo prosta, a powstały element jest odporny na uderzenia oraz działanie promieniowania UV i chemikaliów.

Filament TPU swoją strukturą przypomina gumę, dzięki czemu po ściśnięciu wraca do pierwotnej formy. Powierzchnia gotowych elementów wykonanych z TPU jest natomiast odporna na ścieranie i działanie różnych substancji chemicznych. Materiał ten świetnie nadaje się do produkcji uszczelek, opon i tym podobnych.

Czy zestawy filamentów się opłacają?

Tak – dobrej klasy zestawy filamentów składają się z kilku rodzajów materiałów eksploatacyjnych o różnych właściwościach, zastosowaniach i barwach. Mogą być wykorzystywane zarówno przez początkujących, jak i profesjonalne drukarnie 3D.

Zestawy filamentów są obecnie oferowane przez wielu producentów, co sprawia, że wybór jest bardzo duży. Jednak niezależnie od wybranej marki materiały eksploatacyjne sprzedawane w kompletach to dużo lepsze rozwiązanie niż kupowanie każdego filamentu pojedynczo. Wynika to z faktu, że zestawy filamentów są znacznie tańsze i zapewniają dużo większe możliwości realizacji wszelkich pomysłów i projektów.

Zestawy filamentów gwarantują oryginalność kupowanego materiału

Na rynku istnieje wiele firm, które zajmują się sprzedażą zestawów filamentów. Niestety, producentów i dystrybutorów jest jednak tak wielu, że coraz częściej można trafić na podróbki materiałów eksploatacyjnych.

Aby więc uniknąć problemów z drukarką w przyszłości, warto korzystać z usług sprawdzonych sklepów. W ten sposób można mieć pewność, że gotowe elementy wykonane przez drukarkę 3D będą oryginalnymi produktami najwyższej jakości.

Dodaj opinię