Telewizor LED czy OLED – co wybrać?

Rate this post


Odpowiedni telewizor to nie tylko wielkość ekranu, krystaliczny obraz czy przestrzenny dźwięk. To przede wszystkim technologia, w jakiej został wykonany, która jest bezpośrednio związana z jakością video oraz ceną. Rynek oferuje wiele rozwiązań w tym zakresie, a coraz większą popularnością cieszą się modele LED oraz OLED. Która wersja będzie najlepsza?

Telewizory LED

            Telewizor LED to nic innego jak znany dotychczas telewizor LCD z podświetleniem ledowym. Dzięki postępowi technologicznemu tradycyjne podświetlenie matrycy zastąpiono diodami ledowymi, które mogą być rozmieszczone krawędziowo lub na całej powierzchni matrycy. Najczęstszym modelem jest telewizor LCD z ledami bocznymi. To rozwiązanie ekonomiczne, które jednak może powodować nierównomierne podświetlenie ekranu.

            Topowe modele telewizorów posiadają podświetlenie LED całościowe, które znajduje się pod powierzchnią matrycy. Jest to propozycja zdecydowanie droższa od wersji bocznej, dlatego też, jeśli chcecie kupić nowoczesny telewizor z doskonałą jakością obrazu, musicie zainwestować co najmniej kilka tysięcy złotych. W sfinansowaniu zakupu może pomóc szybka pożyczka.

 

Telewizory OLED

            Modele z podświetleniem OLED z kolei to prawdziwy luksus w zakresie jakości obrazu i dźwięku. Mimo iż są dostępne w sklepach, określane są mianem przyszłości. Do podświetlenia matrycy wykorzystywane są diody organiczne, które tworzą pojedyncze piksele. Wybierając ten rodzaj telewizora macie stuprocentową gwarancję najwyższej jakości obrazu, odwzorowania kolorów oraz kontrastu. Żaden inny model nie oferuje w tym zakresie tak wiele.

            OLED ma także wadę, którą jest cena telewizora. Nie każdy może pozwolić sobie na wydatek minimum kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Jeśli jednak chcecie stworzyć prawdziwe kino w domowym zaciszu, skorzystajcie z możliwości, jakie daje szybka pożyczka, a w ciągu kilku dni wyposażycie mieszkanie w wyjątkowej jakości telewizor. Pamiętajcie jednak o prawidłowym dobraniu przekątnej ekranu do wielkości pomieszczenia, w którym chcecie oglądać telewizję.

 

Co wybrać?

            Odpowiedź na pytanie, które rozwiązanie wybrać, nie jest oczywista. Wszystko zależy od tego, czego oczekujecie od dobrego telewizora. Jeśli chcecie oglądać na nim ulubione filmy i programy w bardzo dobrej jakości, w zupełności wystarczy LED. Dla polepszenia jakości obrazu możecie zainwestować, korzystając z opcji szybka pożyczka, w pełne podświetlenie matrycy, dzięki czemu wydatnie poprawicie jakość video.

            Jeśli natomiast jesteście prawdziwymi kinomaniakami, którzy muszą mieć najwyższej klasy telewizor, pokuście się o zakup modeli OLED. To nadal ekskluzywny produkt, na który mogą pozwolić sobie nieliczni. Wydatek rzędu kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych pozwoli wam oglądać telewizję w jakości wręcz wybitnej.

            Wybór rodzaju telewizora nie jest zadaniem prostym. Kluczową rolę muszą odgrywać tu względy praktyczne i ekonomiczne. W pierwszym kroku przemyślcie dokładnie, jakiej jakości obrazu obiektywnie potrzebujecie. Obecnie różnica pomiędzy wersją LED a OLED jest ogromna i dotyczy nie tylko jakości video, ale przede wszystkim ceny. Z chwilą coraz większej popularyzacji nowoczesnych telewizorów OLED, ich koszt z pewnością spadnie. Jednakże dziś zakup tego rodzaju telewizora wymaga ogromnej inwestycji.

Dodaj opinię