Suszarki automatyczne do ubrań – co warto o nich wiedzieć?

5/5 - (1 vote)

Suszenie prania bywa kłopotliwe i męczące, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy nie mamy możliwości rozwieszenia ubrań na zewnątrz. Poza tym rozwieszanie mokrego prania w domu sprzyja gromadzeniu się nadmiernej wilgoci, co z kolei niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Na szczęście z pomocą przychodzą suszarki automatyczne, które nie tylko skutecznie wysuszą ubrania, ale również usuną z nich sierść zwierząt i nadadzą im odpowiedniej miękkości.

Suszarki bębnowe do ubrań – wady i zalety

Suszenie prania w automatycznej suszarce ma wiele zalet. Jest to przede wszystkim wygoda i oszczędność czasu, ponieważ nie musimy rozwieszać prania na sznurkach i czekać aż wyschnie. Wystarczy zaledwie półtorej godziny, aby suszarka bębnowa skutecznie wysuszyła jeden załadunek.  Będzie więc świetnym wyborem dla dużej rodziny, w której pralka pracuje niemal na okrągło. Warto dodać, że suszarki automatyczne doskonale usuwają z ubrań kłaczki, pyłki i sierść zwierząt. Wszystkie te zanieczyszczenia gromadzą się w specjalnym filtrze, który wystarczy wyczyścić po zakończonym cyklu suszenia. To jednak nie wszystko, ponieważ ubrania wyjęte z bębna suszarki są bardziej miękkie i puszyste, a do tego mają mniej zagnieceń. Wiele z nich nawet nie wymaga prasowania – wystarczy je złożyć i schować do szafy.

Czy suszarki bębnowe mają jakieś wady? Przeciwnicy zarzucają im, że pobierają bardzo dużo energii elektrycznej, co nie jest do końca zgodne z prawdą. Jeśli zdecydujemy się na zakup suszarki z pompą ciepła, która dysponuje wysoką klasą energetyczną, praktycznie nie odczujemy różnicy w rachunkach. Dlatego przed zakupem powinniśmy dokładnie sprawdzić, ile prądu zużyje suszarka w jednym cyklu suszenia. Dzięki temu będziemy mogli oszacować miesięczne, a nawet roczne zużycie energii przez suszarkę. Pamiętajmy również, aby zawsze przed włożeniem ubrań do bębna suszarki, dokładnie sprawdzać symbole na metkach. W ten sposób unikniemy ich uszkodzenia.

Jaką wybrać suszarkę automatyczną?

Mnogość zalet sprawia, że moda na suszarkę trwa w najlepsze. Zanim jednak wybierzemy się do sklepu na zakupy, powinniśmy zastanowić się, jaki wybrać typ suszarki. Obecnie do wyboru mamy tylko suszarki kondensacyjne, ponieważ modele wywiewowe już praktycznie zniknęły z rynku. Możemy jednak zdecydować się na zakup standardowej suszarki lub wyposażonej w pompę ciepła. Ta druga to dobra wersja dla oszczędnych. Mimo że kosztuje więcej, podczas suszenia ubrań zużywa nawet o połowę mniej energii w porównaniu z klasyczną suszarką kondensacyjną. Co więcej, pompa ciepła pozwala na suszenie ubrań w niskich temperaturach, co pozytywnie wpływa zarówno na jakość tkaniny, jak i na nasze rachunki za prąd.

Dostępne na rynku suszarki bębnowe różnią się wielkością, programami suszenia i zastosowanymi technologiami. Przed zakupem warto więc dokładnie zapoznać się z ich specyfikacją techniczną, aby wybrać urządzenie, które najlepiej spełni nasze potrzeby.

Gdzie ustawić suszarkę automatyczną do prania?

Suszarki kondensacyjne nie wymagają podłączenia do odpływu ani kanału wentylacyjnego, co oznacza, że można je ustawić w dowolnym miejscu. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest ustawienie suszarki obok pralki. Taka konfiguracja jest bardzo wygodna, ponieważ pozwala na szybkie przekładanie ubrań z bębna pralki do suszarki. Innym często stosowanym rozwiązaniem jest zamontowanie suszarki w słupku na pralce. Aby taki montaż był możliwy, wystarczy dokupić specjalny łącznik. Pamiętajmy jednak, że oba urządzenia muszą mieć takie same wymiary, więc najlepiej kupić zestaw pralka + suszarka od jednego producenta.

Suszarki bębnowe można również ulokować w innym miejscu niż łazienka. Taką możliwość docenią przede wszystkim osoby, które mają niewielkie mieszkania i suszarka po prostu nie zmieści się do małej łazienki. Suszarkę można z powodzeniem umieścić w kuchni, przedpokoju, a nawet schować w szafie czy garderobie.

Zainteresowany ofertą suszarek? Sprawdź asortyment w sklepie Inlago.pl

Dodaj opinię