Skąd się biorą pluskwy w domu?

Rate this post

Pojawienie się pluskwy w domu z pewnością nie jest miłym wydarzeniem. Jedynym miejscem, w którym ktokolwiek cieszy się na widok tego owada, jest laboratorium, w którym pracują entomologowie lub parazytologowie. W każdym innym miejscu obecność tego pasożyta jest bardzo niepożądana.

Pluskwy w domu lub mieszkaniu mogą się pojawić z kilku powodów.

  • Znalazły się na ubraniu lub w bagażu któregoś z domowników

Prawdopodobnie najczęstsza przyczyna pojawienia się tych pasożytów w naszym otoczeniu. Pluskwy są dosyć inwazyjnym gatunkiem, ale w większości przypadków potrzebują zewnętrznego „transportu” do tego, aby skolonizować nowe miejsce. Najłatwiej jest je przewieźć w bagażu – na przykład w sytuacji, gdy spędziliśmy noc w miejscu zajętym przez te owady. Warto jednak pamiętać, że dalekie podróże nie są konieczne do tego, aby pluskwy pojawiły się w naszym domu. Możemy się na nie natknąć wszędzie tam, gdzie mamy styczność z innymi ludźmi lub ich ubraniami – w szatni, poczekalni, autobusie, pociągu itp.

  • Zostały przyniesione z podarowanymi lub znalezionymi meblami

Jeżeli ktoś wystawił stare meble nieopodal śmietnika lub na jakiejś wystawce, warto zastanowić się dwa razy, zanim zdecydujemy się na przyniesienie ich do domu. W tapicerce czy obiciach mebli, a nawet w ich drewnianych łączeniach, mogą znajdować się nieproszeni, owadzi goście. Wyjątkiem od tej reguły jest po prostu sprawdzone źródło pochodzenia takiego mebla. Jeżeli mamy pewność, że w krześle lub fotelu na pewno nie ma żadnych pasożytów i nie widzimy żadnych śladów ich bytności, na przykład na szwach czy łączeniach, wówczas można rozważyć zabranie krzesła, łóżka czy fotela ze sobą.

  • Same przeszły do nas od sąsiadów

Pluskwy w poszukiwaniu nowych żywicieli mogą przenieść się do nowego mieszkania na przykład wędrując wentylacją lub otworami w stropach czy ścianach. To dosyć mobilne owady, niezbyt przywiązane do jednego miejsca.

Pluskwy w domu – jak je zwalczać?

Samodzielne zwalczenie pluskiew jest trudne, ale nie niemożliwe. Jeżeli bardzo dokładnie przeszukaliśmy mieszkanie oraz meble i nie znaleźliśmy zbyt wiele owadów, wówczas można spróbować pozbyć się ich na własną rękę. Warto jednak pamiętać, aby korzystać ze środków do dezynsekcji tylko po konsultacji ze specjalistą od odpluskwiania, który nas dokładnie poinformuje, co należy zrobić. Korzystanie z nieznanych specyfików, zakupionych w internecie, może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Szczególnie w sytuacji, gdy nie wiemy, skąd one pochodzą i jak powinny być stosowane.

Gdy jednak znajdziemy sporo dorosłych pluskiew, a także mnóstwo wylinek i odchodów tych pasożytów, wówczas koniecznie należy skorzystać z pomocy specjalistów od dezynsekcji – na przykład takich, jak PSG Polska. W tym przypadku samodzielne pokonanie tych owadów jest w zasadzie niemożliwe, ponieważ może się okazać, że trzeba będzie skorzystać z wymrażania lub specjalnej parownicy, a także ze specjalistycznych środków do dezynsekcji.

Na koniec warto podkreślić jeszcze raz: pluskwy w domu nie biorą się – jak przez wiele lat sądzono – z bałaganu czy ogólnego nieporządku. To owad, który równie dobrze czuje się w eleganckich sypialniach, jak i kolejowych kuszetkach, domkach letniskowych, hostelach czy namiotach turystycznych.

Dodaj opinię