Oświetlenie ulicy i hali produkcyjnej – jak wybrać odpowiednie?

Rate this post

Wybór odpowiedniego oświetlenia jest bardzo ważny. I choć w przypadku lamp do domu czy mieszkania, najistotniejszą ich cechą jest odpowiedni wygląd, to już oświetlenie uliczne albo hali produkcyjnej powinno być przede wszystkim funkcjonalne. Na co zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie hali oraz ulicy? Dowiedz się z naszego artykułu.

  1. Odpowiednie oświetlenie LED uliczne
  2. Profesjonalne oświetlenie hali produkcyjnej

Odpowiednie oświetlenie LED uliczne

Lampy drogowe stanowią podstawę miejskiej infrastruktury drogowej. Ich zadaniem jest zapewnianie bezpieczeństwa osobom poruszającym się po drodze i chodniku – zarówno pieszym, jak i kierowcom. Dlatego też oświetlenie uliczne powinno cechować się przede wszystkim wysoką jakością, dużą solidnością i trwałością. Ponadto musi spełniać określone standardy oraz wymogi prawne. Dokładna specyfikacja owych warunkach została przedstawione w normach z serii PN-EN 13201:2007 Oświetlenie dróg. Zawarte w dokumencie normy i wymagania są na bieżąco aktualizowane oraz dostosowywane do zmieniających się uwarunkowań oraz innych przepisów prawnych. Dlatego też wybierając odpowiedni model oświetlenia ulicznego, należy zawsze zwrócić uwagę, czy spełnia ono najbardziej aktualne zalecenia zawarte we wspomnianym wcześniej dokumencie.

Ponadto, decydując się na ten rodzaj oświetlenia, dobrze jest wziąć pod uwagę, aby było ono jak najbardziej energooszczędne. Biorąc pod uwagę konieczność zamontowania setek, a w dużym mieście często nawet jeszcze większej ilości lamp ulicznych, kwestia energooszczędności jest bardzo istotna. Dlatego też najlepiej jest zdecydować się na oświetlenie LED, dzięki któremu można zapewnić miastu znaczne oszczędności na energii. Według statystyk, wysokiej klasy drogowe oświetlenie LED pozwala na zwrot kosztów inwestycji już nawet po ok. 2 latach od dnia zakupu i montażu urządzeń.

Ponadto należy zwrócić uwagę na wysoki poziom skuteczności świecenia. Dobrej klasy oświetlenie od sprawdzonego producenta zapewnia optymalny rozsył światła, a także jest przystosowane do stosowania różnej optyki. To umożliwia dowolne kształtowanie bryły fotometrycznej, a w rezultacie dopasowywanie jej do konkretnych wymagań klienta. Profesjonalny producent oświetlenia LED oferuje również oświetlenie LED-owe w kilku temperaturach barwowych: 3000K, 4000K oraz 5700K. To pozwala na optymalne dostosowanie światła do warunków, które panują na drodze i w efekcie zapewnia maksymalne bezpieczeństwo uczestnikom ruchu drogowego. Warto przy tym podkreślić, że specjaliści najczęściej zalecają oświetlenie o barwie ciepłej. Jest ono przyjazne dla środowiska i równocześnie łagodne dla oczu ludzi.

Profesjonalne oświetlenie hali produkcyjnej

Równie ważne jak uliczne, jest też oświetlenie hali produkcyjnej. Odpowiednio dopasowane do konkretnego klienta i przedsiębiorstwa, pozwala na komfortową oraz bezpieczną pracę. Do dużych, zaawansowanych technologicznie zakładów pracy, warto wybrać profesjonalne systemy oświetleniowe, które są sterowane elektronicznie. Liczne funkcjonalności takowych systemów pozwalają na optymalne dopasowywanie mocy, natężenia czy też barwy światła do konkretnych potrzeb oraz aktualnych warunków otoczenia. Dzięki właściwemu doborowi oświetlenia, możliwe jest zapewnienie pracownikom odpowiedniego dla ich oczu światła, pozwalającego na wygodną oraz wydajną pracę.

Decydując się na tego rodzaju oświetlenie, również zaleca się wybór lamp LED-owych. Zapewniają one znaczne oszczędności na energii, a równocześnie są bardzo wskazane ze względów ekologicznych.

 

Dodaj opinię