Dioda elektroluminescencyjna (LED) to obecnie jedna z najbardziej energooszczędnych technologii jeśli chodzi o oświetlenie. Jest wykorzystywana zarówno komercyjnie jak i na szerszą skalę, będąc jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się technologii w swojej dziedzinie.
Czym jest oświetlenie LED?
Dioda elektroluminescencyjna (LED) to obecnie jedna z najbardziej energooszczędnych technologii jeśli chodzi o oświetlenie. Jest wykorzystywana zarówno komercyjnie jak i na szerszą skalę, będąc jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się technologii w swojej dziedzinie. LED jest innowacyjnym rodzajem oświetlenia półprzewodnikowego, w którym energia elektryczna przemieniana jest na światło przez półprzewodnik, nie wytwarzając przy tym dodatkowego ciepła. Najczęściej dzieje się to w diodzie, czy na bardzo małym, obszarze około 1 milimetra kwadratowego lub mniejszym. W całej lampie LED mieści się więc w rzeczywistości większa ilość diod, które stale emitują światło. To z kolei jest kierowane tylko w jednym kierunku, przez co nie ma konieczność dodatkowego stosowania odbłyśników i dyfuzorów.
Historia światła
U początku historii światła leży oczywiście słońce. Od zarania dziejów nie tylko znacznie ułatwiało ono życie i codzienne funkcjonowanie wszystkich ludzi, ale także stanowiło symbol mitycznych i boskich odniesień. Kult słońca szybko jednak ustąpił miejsca innym, bardziej przewidywalnym sposobom pozyskiwania oświetlenia.
To ogień stał się pierwszym, możliwym do kontrolowania sposobem na oświetlanie. Umożliwił on także powstanie innych źródeł światła, takich jak pochodnie, naczynia na olej i kaganki. Niedługo potem, po wynalezieniu knotów, powstały pierwsze świece z wosku pszczelego. Dłuższy czas trzeba było czekać na odkrycie tańszej alternatywy dla świec woskowych, czyli świeczek łojowych. Był to również okres wytężonej pracy nad oliwną lampą, która znacznie usprawniła oświetlanie.
Świece, z czasem stearynowe i – popularne do dziś – parafinowe, były z biegiem czasu umieszczane na specjalnych świecznikach, także tych podwieszanych, które były pierwowzorem żyrandoli. Przełom XVIII i XIX wieku przyniósł uwalniany podczas produkcji koksu gaz świetlny, dzięki któremu w krótkim czasie gazowe lampy zaczęły oświetlać ulice Londynu, a następnie Paryża.
Kolejny etap to lampy łukowe i – znane na całym świecie po dziś dzień – lampy naftowe. To dzięki tym ostatnim na całym świecie rozbłysnąć mogły nie tylko domowe lampki, ale także reflektory pojazdów, a nawet latarnie morskie.
Żarówka, czyli przełom w oświetleniu
Końcówka XIX wieku była przełomowa jeśli chodzi o rozwój technologiczny w dziedzinie oświetlenia. W 1878 r. Joseph Wilson Swan dokonał pierwszej udanej próby zapalenia żarnika z włóknem węglowym, co rok później umożliwiło zespołowi Thomasa A. Edisona uruchomienie pierwszej, elektrycznej żarówki z takim właśnie żarnikiem. Dalsze lata były już tylko ciągłym udoskonalaniem nowej technologii, która na zawsze zmieniła oblicze sztucznie wytwarzanego światła.
Zastąpienie obojętnego gazu gazem szlachetnym, umożliwiło stworzenie żarówki halogenowej. W podobnym okresie trwały również prace nad lampą neonową, które zakończyły się sukcesem w 1910 roku. To wtedy Georges Claude stworzył pierwowzór dzisiejszych jarzeniówek. Niedługo potem dystrybuować zaczęto także lampy fluorescencyjne, których światło wykorzystuje luminescencję.
Rewolucja LED-owa
Pierwsze z wynalezionych diod elektroluminescencyjnych nie były powszechnie wykorzystywane, ponieważ emitowały światło w podczerwieni. Dopiero pod koniec lat 60. pojawiły się pierwsze diody, których światło miało widzialny zakres i pozwoliły na dalsze eksperymenty, przynoszące różne kolory promieniowania. Eksperymenty z przewodnikami pozwoliły wydobyć między innymi barwę pomarańczową, zieloną i żółtą. Wynaleziona w 1972 roku dioda żółta była niejako pierwowzorem dla dzisiejszego oświetlenia LED-owego.
Lata 80. przyniosły nowe, bardzo jasne i wydajne diody nowej generacji, a kolejne dziesięciolecie pozwoliło uzyskać efekt niebieskiego światła LED. Technologię LED-ową zaczęto jednak stosować coraz bardziej powszechnie dopiero w XXI. Początkowo miały one na celu wyeliminowanie tradycyjnych żarówek, które charakteryzowała duża energochłonność. Zdecydowaną przewagą LED-ów od początku jest ich wysoka wydajność, która pozwala na dostęp do światła przez okres dłuższy niż 50 tysięcy godzin, przy jednoczesnym znacznym ograniczeniu zużycia energii elektrycznej. Szczegółowe informacje znajdują się na stronei producenta oświetlenia led www.slimled.pl.