Co to za futurystyczne urządzenie stanowiące czasami niemal poetycką mieszaninę szkła i metalu, wyposażone w silne oświetlenie, konkurujące z sufitowym i cyfrowy panel kontrolny? Tak, to okap kuchenny i staroświecka pozostała w nim już tylko nazwa. Bo nowoczesne okapy dawno przestały pełnić tylko swoje podstawowe funkcje, jakimi było wchłanianie szkodliwych woni albo wyprowadzanie ich przewodem wentylacyjnym na zewnątrz. Dzisiaj wchłoną i odłożą unoszące się w powietrzu tłuszcze. Potem nawet zjonizują powietrze i oczyszczając je zrównoważą zawarty w nim ładunek elektryczny. A wszystko pracując niemal bezszmerowo, niezauważalnie sterowane przez program uruchomiony przez właściciela jednym naciśnięciem guzika.
Gotowanie wśród ciężkich, szkodliwych, mieszających się woni potraw, spadająca zawartość tlenu w powietrzu i opary tłuszczu osadzające się wraz z parą na szafkach i ścianach? W tej erze technologicznej takie przygody posiadaczom nowoczesnych okapów kuchennych zupełnie nie zagrażają. Okapy albo wyprowadzą szkodliwe substancje na zewnątrz albo, jeśli nie mają połączenia z przewodem wentylacyjnym, samodzielnie przefiltrują i oczyszczą powietrze. Sterowane przy pomocy cyfrowych paneli kontrolnych, pilotów, działające na podstawie programów gotowania albo samodzielnie badające stan kuchennej atmosfery. To nie pieśń przyszłości tylko teraźniejszość, rozgrywająca się tam, gdzie okapy mają największe zastosowanie czyli w restauracjach i domowych kuchniach. Nie bez znaczenia jest też futurystyczny design w jakim zaczęły być wykonywane, wpisujący się w najnowsze trendy aranżacji kuchennych wnętrz.
Teraz okap to mieszanka stali i szkła, przypominająca czasami bardziej lampę czy telewizor niż kuchenny osprzęt. Nowoczesne okapy kuchenne dzielą się i mnożą zależnie od rozkładu kuchni i możliwości wkomponowania ich w wystrój. Wyróżniamy okapy przyścienne, wyspowe, sufitowe, nablatowe, podszafkowe, narożne, kominowe. W ostatnim czasie na popularności zaczęły zyskiwać okapy do zabudowy, które można wkomponować w szafki, wmontować w blat czy zainstalować w suficie. Dzięki temu urządzenia nie rzucają się w oczy. Oczywiście nie tracą przy tym nic na swoich użytecznych funkcjach. W ofercie Bricomana (https://www.bricoman.pl/elektryka-oswietlenie/okapy-wentylatory/okapy-kuchenne) znajdziemy nowoczesne okapy kuchenne w niezwykle atrakcyjnych cenach. Sklep internetowy oferuje okapy w cenie od 154 złotych za okap podszafkowy do 595 złotych za okap kominowy. W zupełności zaspokoją one nawet najbardziej wyrafinowany gust, potrzebę technologicznych uniesień i będą wiernie służyły właścicielom przez długi czas.