Na co zwrócić uwagę przed zakupem okapu kuchennego

Rate this post

Dobry okap kuchenny to must have nowoczesnej kuchni. Jest bardzo przydatny w przestrzeni łączącej salon z aneksem kuchennym. Wybierając odpowiedni rodzaj okapu sprawimy, że żadne niechciane zapachy nie rozejdą się po mieszkaniu.

  • Okapy kuchenne – rodzaje
  • Okapy kuchenne – montaż
  • Okapy kuchenne – funkcje
  • Inteligentne okapy kuchenne – trend na 2020

Okapy kuchenne – rodzaje

Rynek okapów kuchennych jest bardzo rozległy. Szeroka gama okapów kuchennych przyprawia o prawdziwy zawrót głowy niejednego przyszłego nabywcę. Jakie są rodzaje okapów kuchennych?

Okapy podszafkowe.

Są to niedrogie i raczej mało wydajne okapy. Ich mała wielkość i niezbyt wygórowana cena sprawią, że są często wybierane. Zazwyczaj można je zamontować w szafce wiszącej. Nie do końca będą się sprawdzały przy dużych przestrzeniach, albo w aneksach kuchennych.

Okapy kominowe.
To okap przyścienny, montowany na widoku. Posiada komin odprowadzający zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Montuje się go luzem, bezpośrednio nad kuchenką. Spotyka się okapy kominowe o różnej wydajności.

Okapy wyspowe
To rozwiązanie stosowane raczej w dużych pomieszczeniach, gdzie kuchenka znajduje się na tak zwanej wyspie. Okap wieszany jest bezpośrednio nad kuchenką, a jego komin wychodzi z sufitu.

Okap teleskopowy

To urządzenie przeznaczone do zabudowy. Dzieli się na część widoczną z zewnątrz i część schowaną w środku szafki. Charakteryzuje się tym, że można wysunąć jego przednią część, aby sięgał nad całą kuchenkę. Okapy teleskopowe mają bardzo różną wydajność i design.

Okap typu wkład
Jest bardzo podobny do okapu teleskopowego. Montuje się go w podobny sposób. Okapy tego typu są jednak zdecydowanie mniej wydajne, niż okapy teleskopowe. Nie posiadają wysuwanej części.

Okap uniwersalny

To okap, który można zamontować zarówno jako podszafkowy, ale też jako samodzielne urządzenie do ściany. Ich moc i wydajność różni się w zależności od wybranego modelu.

Okap blatowy

To system, który zachwyca nowoczesnym wyglądem. Część z mechanizmem i silnikiem zamontowana jest pod blatem, dzięki czemu jest niewidoczna. Część, która chłonie nieczystości znajduje się na wierzchu. Wyróżnia się niebanalną stylistyką i nowoczesnym designem.

Okapy kuchenne – montaż

Montaż okapu będzie zależny od jego rodzaju i modelu. Część okapów podwiesza się w szafce znajdującej się bezpośrednio nad płytą grzewczą czy kuchenką. Wychodzącą z nich rurę odprowadzającą nieczystości, podłączamy bezpośrednio do kanału wentylacyjnego. Okapy ścienne i wyspowe montowane są bezpośrednio na ścianie i suficie nad kuchenką lub płytą. Przewody wentylacyjne i elektryczne są ukryte i niewidoczne. Prowadzi się je w kominie. Dodatkowo do każdego rodzaju okapu niezbędne jest gniazdo o odpowiednim napięciu.

Okapy kuchenne – funkcje

Okapy kuchenne różnią się od siebie nie tylko podstawowymi parametrami, ale także zaawansowaniem funkcji które posiadają. Warto zwrócić uwagę, czy nasz okap ma np. pochłaniacz tłuszczu. Dzięki temu, oprócz odprowadzania samej pary i zapachów, okap zbiera także drobinki tłuszczu. Okapy posiadają różne systemy sterowania. Większość z nich posiada sterowanie manualne. Część możemy uruchomić zarówno za pomocą dotyku jak i pilota. Niektóre okapy posiadają wbudowany timer. Dzięki niemu ustawimy czas do wyłączenia urządzenia, co bywa pomocne, gdy zaraz po ugotowaniu potrawy wychodzimy z domu, a chcielibyśmy, żeby okap kuchenny nadal działał. Większość okapów posiada dodatkowe oświetlenie. Niektóre modele pozwalają na ustawienie natężenia światła w zależności od potrzeby.

Inteligentne okapy kuchenne – trend na 2020

Nowoczesne inteligentne okapy to hit nadchodzącego roku. Firma Solgaz pokusiła się o dodatnie naprawdę przydatnych funkcji do okapów kuchennych. Inteligentne okapy kuchenne wyróżniają się nie tylko piękną estetyką i niepowtarzalnym designem. Mają szereg funkcji, które sprawiają, że gotowanie staje się jeszcze przyjemniejsze. Posiadają one czujniki wilgotności i temperatury. Sprawia to, że gdy tylko zaczniesz gotować, okap sam się załącza. Wyłącza się zaraz po zakończeniu przygotowywania potrawy. Dodatkowo do sterowania używane są czujniki sensoryczne. Te oraz inne innowacyjne i nowoczesne rozwiązania zastosowane w okapach Solgazu sprawiają, że wygoda podczas gotowania, przechodzi na wyższy poziom.

Dowiedz się więcej na stronie https://solgaz.eu/

Dodaj opinię