Na co zwrócić uwagę przed zakupem laptopa

Rate this post

Na co zwrócić uwagę przed zakupem laptopa
Bogata oferta laptopów pozwala na dokonanie zadowalającego zakupu. Jednocześnie jednak podjęcie odpowiedniej decyzji, który model wybrać, może przyprawić o zawrót głowy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by nowy laptop spełnił Twoje oczekiwania.

Najważniejsze podzespoły w laptopie

Szukając idealnego laptopa dla siebie powinieneś najpierw zastanowić się nad tym, do czego tak naprawdę ma Ci on służyć. Potrzebujesz sprzętu jedynie po to, by być na bieżąco z wiadomościami z Internetu, do obsługi programów multimedialnych, a może do pracy lub do grania w gry komputerowe? Od zastosowania laptopa zależy oprogramowanie, jakie będzie na nim zainstalowane oraz wydajność poszczególnych podzespołów. Oto, na co powinieneś zwrócić uwagę:

Procesor

Im bardziej eksploatowany ma być Twój laptop, tym więcej rdzeni powinien posiadać jego procesor. Ale nie przejmuj się – do podstawowego użytkowania, w tym sporadycznego grania w gry, wystarczy Ci procesor o 2 rdzeniach. Tego typu sprzęt zazwyczaj jest czterowątkowy, co pozwala na swobodne użytkowanie kilku aplikacji naraz, płynne uruchamianie programów i komfortowe korzystanie z laptopa.

Karta graficzna

Wbrew pozorom nie jest to parametr, który ważny jest jedynie dla osób chcących grać w gry komputerowe. Jej wydajność ma ogromny wpływ także na jakość obrazu podczas oglądania filmów czy po prostu wyświetlania multimediów. Jeśli nie jesteś typem komputerowego geeka, wystarczy, że upewnisz się, by karta graficzna w Twoim nowym laptopie posiadała pamięć graficzną wielkości co najmniej 2 GB.

Pamięć RAM

Pamięć RAM to pamięć operacyjna laptopa. Im jej więcej, tym płynniej działa cały sprzęt – nie wiesza się nawet przy uruchomieniu kilku wymagających aplikacji. Duża ilość pamięci RAM jest niezbędna osobom, które zajmują się obrabianiem grafiki lub montażem filmów. Jest także nieoceniona podczas grania w gry komputerowe. Obecnie podstawowym standardem jest 8 GB RAMu.

Dysk twardy

Od wyboru dysku twardego w bardzo dużej mierze zależy koszt całego laptopa. Znacznie wydajniejsze i odporne na uszkodzenia dyski SDD są bowiem dużo droższe niż bardziej zawodne dyski HDD. Jednak nie oznacza to, że jeśli chcesz zaoszczędzić musisz liczyć się z nieuchronnymi usterkami. Dysk HDD z całą pewnością sprosta Twoim oczekiwaniom jeśli korzystasz z laptopa w celach typowo domowych i dbasz o to, by chronić komputer przed wstrząsami.

Podstawowe wyposażenie laptopa

Poza podzespołami, przed zakupem laptopa powinieneś zwrócić uwagę także na jego podstawowe wyposażenie. Najważniejsze okażą się porty – im ich więcej i różnych rodzajów, tym bardziej multimedialny będzie Twój komputer. Od tego czynnika zależy możliwość podłączenia do laptopa innych sprzętów. Nie bez znaczenia jest także obecność napędu CD/DVD. Obecnie większość gier i filmów dostępnych jest w formie wirtualnej, dlatego o ile sam nie posiadasz bogatej biblioteczki płyt, nie ma większego sensu by przepłacać po to, aby kupić laptopa z napędem. Zwróć także uwagę na rodzaj matrycy – jej wielkość oraz fakturę. Jeśli zastanawiasz się, czy lepsza jest matryca matowa, czy błyszcząca, Twoje wątpliwości rozwieje tej artykuł.

Dodaj opinię