Głośniki bezprzewodowe zaskakują rozpiętością cenową. W sprzedaży można kupić zarówno takie, które kosztują kilkanaście, jak i kilkaset złotych. Już na tej podstawie można przekonać się o tym, że mamy do czynienia ze zróżnicowaną grupą produktów, a wybór tego najbardziej atrakcyjnego będzie wiązał się z koniecznością odpowiedzi na kilka pytań.
Głośniki bezprzewodowe zaskakują rozpiętością cenową. W sprzedaży można kupić zarówno takie, które kosztują kilkanaście, jak i kilkaset złotych. Już na tej podstawie można przekonać się o tym, że mamy do czynienia ze zróżnicowaną grupą produktów, a wybór tego najbardziej atrakcyjnego będzie wiązał się z koniecznością odpowiedzi na kilka pytań.
Czy cena ma znaczenie?
Bez względu na to, czy stawiamy na głośnik bezprzewodowy, czy też na klasyczne rozwiązanie, tym, co powinno nas zainteresować w pierwszej kolejności jest charakterystyczna dla niego jakość dźwięku. Niestety, już na wstępie okazuje się, że modele, które grają głośno, a do tego nie zniekształcają dźwięku, mogą nas kosztować nawet kilkaset złotych. Jeśli więc chcemy wybrać mądrze, powinniśmy korzystać z możliwości przekonania się o tym, jak działa urządzenie, jeszcze przed jego zakupem. Może okazać się, że choć jakość dźwięku nie jest najwyższa, jesteśmy w stanie cieszyć się nią.
Oczywiście, gdybyśmy mieli analizować dźwięk w każdym głośniku bezprzewodowym, zakup stałby się zbyt czasochłonny. Czasem dobrze jest więc dokonać pewnego rodzaju wstępnej selekcji. Najłatwiejsza jest ona wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę tak zwane pasmo przenoszenia głośnika. Oczywiście, jeśli istnieje taka możliwość, powinno ono obejmować cały zakres pasma akustycznego. Niestety, głośniki przenośne nie są sprzętem aż tak zaawansowanym, należy więc liczyć się, że nie znajdziemy takich, które będą odbierać częstotliwości od 20 do 20000 herców. W słabszych modelach zakres ten będzie wynosi od 100 do 15000, w lepszych zaś – od 60 do 20000 herców.
Jeśli chcemy wiedzieć, czy relatywnie tani głośnik nas rozczaruje, czy też będziemy w stanie przymknąć oko na pewne niedoskonałości z nim związane, powinna nas zainteresować także jego moc. Gdy będzie ona kształtowała się na poziomie od sześciu do dziesięciu watów, z pewnością będziemy w stanie słuchać muzyki w komfortowych warunkach bez względu na to, czy znajdziemy się w pomieszczeniu, czy też na zewnątrz. Tu warto poczynić jednak pewną uwagę. Niektórzy producenci starają się przekonać swoich klientów do znacznie tańszych głośników zwracając ich uwagę na chwilową moc szczytową. Bez względu na to, jak bardzo imponująca by się ona nie wydawała, warto pamiętać o tym, że trudno jest przypisywać jej jakiekolwiek rzeczywiste znaczenie.
Czy wielkość ma znaczenie?
Analizując głośniki Bluetooth z pewnością szybko dostrzeżemy, że są one w stanie w dość istotny sposób różnić się między sobą parametrami. Mamy więc do czynienia zarówno z głośnikami, które można nosić z kluczami zamiast breloczka, jak i z takimi, które, ze względu na ich rozmiar, można przewozić, a nie przenosić. Nietrudno się domyślić, że te najmniejsze mają też najmniej atrakcyjne parametry i pozwalają na cieszenie się w miarę przyzwoity dźwiękiem jedynie w pomieszczeniu. Te większe mają nam jednak sporo do zaoferowania i z pewnością znajdziemy wśród nich rozwiązanie idealne z naszego punktu widzenia.
Przeznaczenie i jego rola
Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto zastanowić się także nad tym, czy głośnik ma być wykorzystywany w domu, czy też poza nim. Ten, z którym będziemy mieli do czynienia w domu zwykle ustępuje klasycznym głośnikom zasilanym przez sieć stacjonarną, można jednak zabierać go do różnych pomieszczeń bez konieczności martwienia się o okablowanie. Głośniki przeznaczone do słuchania na zewnątrz wcale nie muszą mieć imponujących rozmiarów, warto jednak zatroszczyć się o to, aby miały odpowiednio pojemny akumulator.