Kosztowne awarie ekspresów do kawy, których możesz uniknąć

Rate this post

Trudno zaprzeczyć, że dzień rozpoczęty od gorącego czarnego naparu zapowiada się naprawdę dobrze. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zakup własnego ekspresu do kawy. Można je spotkać nie tylko w kawiarniach, ale także w domach jednorodzinnych i biurach. Każdy sprzęt wymaga jednak regularnej pielęgnacji i konserwacji. Przeczytaj, jakich awarii możesz uniknąć, korzystając z odkamieniacza do ekspresu lub specjalnych tabletek.

Czy odkładający się kamień powoduje duże szkody?

Złogi wapienne wytrącające się z twardej wody to przede wszystkim bolączka mieszkańców dużych miast. Problem jest na tyle powszechny, że wiele osób go bagatelizuje. Jest to jednak duży błąd!

Niestosowanie płynu do odkamieniania ekspresu prowadzi do odkładania się kamienia m.in. na bloku grzewczym. W efekcie woda nagrzewa się wolniej, a ekspres musi pracować ciężej i głośniej. Niedogrzanie cieczy powoduje, że domownicy otrzymają kawę w zbyt niskiej temperaturze.

W dodatku odkładający się kamień zatyka kanaliki przelotowe. Na początku zauważysz, że filiżanka wypełnia się w coraz mniejszym stopniu, ale z biegiem czasu płyn w ogóle przestanie lecieć. Zazwyczaj poprzedza to poważną awarię urządzenia.

Aby zapobiec usterce, możesz stosować filtry do ekspresu. Skutecznie oczyszczają one wodę z minerałów odpowiedzialnych za powstawanie kamienia i poprawiają jej smak.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że gwarancja na sprawność ekspresu do kawy na ogół nie obejmuje jego wadliwej konserwacji. Producent zakłada, że będziesz dbał o sprzęt zgodnie z zaleceniami, dlatego skutki zaniedbań w tym zakresie najprawdopodobniej nie zostaną uwzględnione.

Zablokowanie dźwigni zaparzacza

Jeżeli często wypełniasz sitko po brzegi lub nie płuczesz go dokładnie po każdym użyciu, drobiny kawy będą dostawały się do szczelin wewnątrz urządzenia, m.in. do zaparzacza, zatykając go.

Pamiętaj, aby regularnie czyścić urządzenie. Wykorzystuj do tego program płukania, który jest zaprogramowany w systemie ekspresu. Najlepiej co jakiś czas przeprowadzać kompleksowe zabiegi czyszczące. Użyj wtedy odkamieniacza do ekspresu, dokładnie umyj i przepłucz wszystkie jego elementy.

miejsce na foto1

Głośna praca ekspresu

Jeżeli urządzenie pracuje głośno pomimo odkamienienia, powodem może być odkładanie się w podzespołach tłustego osadu, który zatyka swobodny przepływ wody. Może on pochodzić:

  • ze zmielonych ziaren kawy (tłuszcz najczęściej zatyka filtr bloku zaparzającego),
  • z nieusuniętych resztek mleka (gromadzą się w systemie mlecznym).

Zabrudzenia, które powstają w wyniku mielenia ziaren kawy, pomogą usunąć tabletki do czyszczenia ekspresu. Do usuwania mleka możesz użyć specjalnego środka, który usuwa tłuszcze odzwierzęce. Korzystanie z nich jest bardzo proste. Wystarczy uruchomić program czyszczenia i wrzucić do wnętrza pojemnika tabletkę. Elektronika ekspresu zrobi za Ciebie resztę.

O ile odkamienianie warto przeprowadzać raz na kilka miesięcy (lub po 200–300 wypitych kaw, w zależności od marki i modelu ekspresu), odtłuszczanie należy przeprowadzać raz w miesiącu. W ten sposób nie tylko ograniczasz ryzyko awarii podzespołów, ale także dbasz o higienę urządzenia i zapobiegasz rozwojowi bakterii.

Co zrobić, kiedy kawa sączy się zbyt wolno?

Przyczyną zatkanego przepływu kawy może być nie tylko odkładający się kamień, ale także źle ustawiony młynek. Kiedy żarna mielą kawę zbyt mocno, niewielkie drobiny ziaren mogą utknąć we wnętrzu przewodów.

Aby temu zapobiec, sprawdzaj co jakiś czas ustawienia młynka i płucz ekspres. Woda zaciągnięta przez pompę powinna sprawnie wyczyścić wnętrze ekspresu.

Gdzie kupić niezbędne akcesoria?

Wszystkie niezbędne preparaty i elementy do czyszczenia ekspresu kupisz w większości salonów AGD.

Wybierając filtry do ekspresu lub płyn do odkamieniania ekspresu, zapoznaj się z zaleceniami producenta. Do modeli większości marek produkowane są specjalnie zaprojektowane akcesoria, które działają skutecznie i z pewnością nie uszkodzą plastikowych części.

Staraj się nie kupować produktów mało znanych producentów. Nie dają one gwarancji oczekiwanego efektu, a w krańcowym przypadku mogą nawet doprowadzić do awarii.

Wielu awarii ekspresu możesz uniknąć. Wystarczy regularnie stosować środki pielęgnacyjne i czyszczące. Dzięki temu zaparzana kawa będzie zawsze smakowała doskonale!

Dodaj opinię