Jaki Nawilżacz powietrza najlepszy? Ranking i opinie

5/5 - (1 vote)

Wybieramy najlepszy nawilżacz powietrza na 2020 rok

Nawilżacz powietrza opinie i ranking

Sztuczne ogrzewanie powietrza (najczęściej jesienią i zimą) jest szkodliwe dla organizmu. Nadmiernie wysuszone powietrze prowadzić może do problemów związanych z cerą, wysuszeniem błony śluzowej oka, a nawet problemów z oddychaniem. Zbyt suche powietrze powodować może również problemy z zasypianiem, co będzie miało negatywny wpływ na poziom naszego wyspania. Organizm w sezonie grzewczym jest wyraźnie osłabiony, lecz jest na to rozwiązanie. Poziom wilgotności powietrza można podnieść stawiając w domu nawilżacz powietrza. Ilość modeli dostępnych na rynku może przyprawić o zawrót głowy, dlatego przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz ranking nawilżaczy powietrza, opinie oraz parametry techniczne najlepszych modeli.

Nawilżacze powietrza – ranking 2020

Poniżej znajdziesz najlepsze nawilżacze powietrza. Ranking i opinie aktualizowane są na bieżąco. Zobacz jaki nawilżacz powietrza warto kupić poniżej.Typy nawilżaczy powietrza

W sklepach dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy powietrza, różniących się nie tylko wyglądem obudowy, ale także zasadą działania, czy przeznaczeniem. Wybór odpowiedniego urządzenia zależy od miejsca, w którym chcemy je postawić oraz od poziomu wysuszenia powietrza w danym pomieszczeniu. Dobre nawilżacze powietrza umożliwiają użycie wody z kranu, dzięki wbudowanym filtrom, zaś tańsze odpowiedniki wymagają wlewana jedynie wody przegotowanej, bądź destylowanej. Czym różnią się poszczególne typy nawilżaczy?

Nawilżacz ewaporacyjny (parujący) – zasada działania nawilżacza parującego jest bardzo prosta. Urządzenie zasysa powietrze z pomieszczenia, które po nawilżeniu zostaje wypuszczone w postaci wilgotnej mgiełki. Wydmuchiwane nawilżone powietrze nie jest podgrzewane, dlatego temperatura nieopodal nawilżacza może delikatnie spaść. Urządzenie ma zarówno wady jak i zalety. Do wad należy zaliczyć przede wszystkim poziom hałasu jaki generuje. Słyszalny jest delikatny szum, który po dłuższym czasie może okazać się uciążliwy. Do zalet bezkompromisowo należy zaliczyć energooszczędność, bowiem urządzenie pochłania minimalną ilość energii elektrycznej. Jest to najczęściej spotykany typ nawilżacza, ze względu na stosunkowo niską cenę. Nie nadaje się on jednak do wykorzystania w pokoju dziecięcym.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer – ten typ nawilżacza zawieszany jest na grzejniku (kaloryferze). Ogromną zaletą urządzenia jest fakt, że do działania nie potrzebuje prądu. Jest to prosty i tani nawilżacz powietrza, którego design nie kuje w oczy. Pod wpływem temperatury grzejnika, woda zawarta w nawilżaczu paruje, jednocześnie nawilżając powietrze. Wadą nawilżacza powietrza na kaloryfer jest niska wydajność oraz mały zasięg działania.

Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza – urządzenie to idealnie nadaje się do każdego pomieszczenia. Nawilżacz ultradźwiękowy to połączenie wysokiej wydajności oraz energooszczędności, co sprawia, że urządzenie to jest tanie w utrzymaniu. Dużą zaletą ultradźwiękowego nawilżacza jest niski poziom hałasu podczas pracy. W opinii większości użytkowników jest to praktycznie najlepszy nawilżacz powietrza dostępny na rynku. Część modeli wyposażonych jest dodatkowo w funkcję wyboru, pomiędzy ciepłą a zimną mgiełką, generowaną przez nawilżacz. Droższe modele posiadają również wbudowany higrometr, który pozwala na mierzenie poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

Nawilżacz powietrza parowy – podłączany do prądu elektryczny nawilżacz parowy to idealna alternatywna dla nawilżacza zawieszanego na kaloryferze. Zasada działania obu tych urządzeń jest do siebie zbliżona z tą różnicą, że w przypadku nawilżacza parowego to grzałka podgrzewa wodę, a nie kaloryfer. Mgiełka z mikrokropelkami wody jest ciepła, co w chłodniejsze dni może być sporym atutem. Opinie użytkowników na temat parowych nawilżaczy powietrza w sieci są pozytywne, a cena atrakcyjna. Urządzenie to dedykowane jest również do pokojów dziecięcych, ze względu na wysoką higienę pracy. Podczas podgrzewania wody większość bakterii ulega zniszczeniu, a wilgotna mgiełka sprawuje również funkcję inhalatora.

Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci?

Najważniejszą kwestią podczas wyboru nawilżaczy powietrza dla dzieci jest bezpieczeństwo. Jest to główny czynnik, jakim powinniśmy się kierować wybierając dany model. W okresie zimowo-jesiennym dzieci najgorzej znoszą wysuszone powietrze ogrzewane przez kaloryfery. W celu rozwiązania tego problemu dobrze jest zakupić dobry nawilżacz powietrza dla dzieci. Który jednak wybrać? Często polecanym do pokoju dziecięcego jest nawilżacz parowy, jednak należy pamiętać, że urządzenie to szybko się nagrzewa, a powietrze w pomieszczeniu zostaje w krótkim czasie mocno nawilżone. Jeżeli nie mamy możliwości odpowiedniego zabezpieczenia nawilżacza przed kontaktem z dzieckiem, lepszym rozwiązaniem będzie nawilżacz parujący, często nazywany również nawilżaczem ewaporacyjnym. W tym przypadku powietrze w pokoju dziecka nawilżane będzie stopniowo, a samo urządzenie nie nagrzewa się do tego stopnia, by spowodować ewentualne oparzenia.

Bezpieczeństwo i higiena są szczególnie ważne, dlatego warto wybierać nawilżacze wyposażone w specjalne filtry zatrzymujące wszystkie zanieczyszczenia. Dodatkowo najlepszym rozwiązaniem będzie używanie wody przegotowanej bądź destylowanej, co również w znaczącym stopniu pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych nieczystości. Nawilżacz powietrza dla dzieci należy systematycznie czyścić.

Jakie funkcje powinien mieć dobry nawilżacz powietrza?

Wachlarz urządzeń służących do nawilżania powietrza dostępnych w sklepach jest szeroki. Każdy model wyposażony jest w inne dodatkowe funkcje, które zdaniem producenta są nam najbardziej przydatne. Które z tych funkcji faktycznie okażą się pomocne? Jaki nawilżacz powietrza najlepiej kupić?

 • tryb pracy – opcja ta umożliwia ustawienie trybu pracy urządzenia. Najczęściej spotykane to: tryb nocny, tryb cichy i tryb dzienny.
 • kontrolka wymiany filtra – sygnalizuje potrzebę wyczyszczenia filtra zainstalowanego w urządzeniu.
 • kontrolka stanu wody – sygnalizuje potrzebę uzupełnienia wody.
 • regulacja poziomu nawilżenia powietrza – dzięki tej opcji bez problemu ustawimy wilgotność powietrza, jaką chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Po dotarciu do ustalonej granicy wilgotności, urządzenie samoczynnie się wyłączy. Opcję tą najczęściej znajdziemy w nawilżaczach dla dzieci.

Nawilżacze wielofunkcyjne

Bardziej zaawansowane nawilżacze oferują opcję nie tylko nawilżanie, ale także szereg dodatkowych opcji, rozszerzających funkcjonalność urządzenia. W jakie funkcje dodatkowe wyposażony może być nawilżacz?

 • nawilżacz powietrza z jonizatorem – urządzenie dedykowane do pomieszczeń, w których przebywają astmatycy oraz osoby, które miewają problemy z reumatyzmem, czy zatokami. Dzięki jonizacji powietrza do organizmu dostarczane jest więcej tlenu, co pozytywnie wpływa na łatwość oddychania.
 • osuszacz powietrza i nawilżacz powietrza w jednym – w przypadku, gdy mamy z domu zbyt suche powietrze skorzystamy z nawilżacza. Jeżeli jednak borykamy się ze zbyt dużą wilgotnością, bez problemu osuszymy powietrze za pomocą dodatkowej funkcji osuszacza. Dużym plusem tego typu urządzeń jest mobilność, a więc po nawilżeniu powietrza w sypialni, możemy przełączyć je do łazienki, gdy włączymy funkcję osuszania powietrza.
 • nawilżacz powietrza z inhalatorem – dzięki wbudowanemu inhalatorowi, urządzenie idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie przebywają dzieci i astmatycy.
 • oczyszczający nawilżacz powietrza – dzięki wbudowanej funkcji oczyszczania powietrza, urządzenie idealnie filtruje kurz, pył i inne zanieczyszczenia. Urządzenie dedykowane jest do pomieszczeń, w których przebywają dzieci oraz osoby z astmą.

Nawilżacz powietrza na grzejnik czy elektryczny?

Wybór danego typu nawilżacza powietrza zależy w głównej mierze od pomieszczenia, w jakim zamierzamy go używać. Nawilżacze powietrza na kaloryfer idealnie sprawdzają w mniejszych pomieszczeniach i wszędzie tam, gdzie temperatura grzejnika jest dość wysoka by podgrzać pojemnik z wodą. Tradycyjne nawilżacze wykonane są najczęściej z ceramiki. W przypadku elektrycznych nawilżaczy powietrza nie potrzebujemy ciepłych grzejników, bowiem urządzenia te posiadają wbudowane grzałki. W sklepach dostępne są również nawilżacze powietrza na USB podłączane do komputera.

Nawilżacz powietrza – najważniejsze parametry

Poniżej znajduje się lista najważniejszych parametrów, na jakie należy zwrócić uwagę kupując dobry nawilżacz powietrza:

 • moc – większa moc przekłada się na większą wydajność, co wpływa również na zwiększony pobór energii elektrycznej.
 • wydajność – wartość ta podawana jest najczęściej w m2. Dzięki tej wartości wiadomo, do jakiego pomieszczenia dedykowany jest dany model nawilżacza. Ceramiczne nawilżacze zawieszane na kaloryferach posiadają mniejszą wydajność niż modele elektryczne.
 • pojemność zbiornika na wodę – bardzo ważny parametr, określający ile litrów wody pomieści dany nawilżacz. Duży zbiornik pozwoli na rzadsze dolewanie wody, jednak ma również wpływ na wielkość urządzenia. Jeżeli szukasz kompaktowego nawilżacza, wybierz ten z pojemnikiem o mniejszej pojemności.
 • wyświetlacz/panel – droższe modele wyposażone są w panel/wyświetlacz na których wyświetlane są wszystkie kluczowe informacje jak: poziom wody, stan filtrów, tryb pracy czy poziom wilgotności powietrza. W przypadku tej ostatniej funkcji urządzenie wyposażone musi być w higrometr.
 • filtry – to one głównie decydują o higienie pracy urządzenia. Wybór nawilżacza z filtrem jest szczególnie ważny, gdy planujemy nawilżać również powietrze w pokoju dziecka. Najczęściej spotykane filtry to hepa, węglowe i ceramiczne.

Nawilżacz powietrza – podsumowanie

Wybór odpowiedniego nawilżacza powietrza nie jest łatwy, dlatego przez zakupem należy dokładnie sprawdzić wszystkie parametry techniczne oraz dodatkowe funkcje urządzenia. Dodatkowo warto sprawdzić, jakie opinie posiada każdy model oraz czy cena danego modelu jest adekwatna do jego jakości. Wybierając sprawdzonych producentów możemy mieć pewność, że wybrane urządzenie będzie nam służyło przez nawet kilka lat. Nawilżacz jakiego producenta wybrać? Najczęściej wybierane marki to Care Life, Marketowe.pl, Zelmer, HB, Eldom, Venta, Boneco, Żaba, Climatic, Beurer, Hyundai, Blyss, Raven, Tech-Med, Sencor, Philips i Dyson. Jeżeli w dalszym ciągu nie wiesz jaki nawilżacz wybrać, sprawdź powyższy ranking.

Często szukane:

 • nawilżacz powietrza dla dzieci opinie
 • nawilżacz powietrza na kaloryfer
 • jaki nawilżacz powietrza 2019
 • jaki nawilżacz powietrza ranking 2020
 • nawilżacz powietrza ranking
 • nawilżacz powietrza ultradźwiękowy
 • nawilżacz powietrza z jonizatorem

5 opinii o “Jaki Nawilżacz powietrza najlepszy? Ranking i opinie”

 1. uwielbiam oskara od stadler form – na początku pokochałam jego wygląd, później wydajną pracę i cichutki tryb nocny. 🙂 jest genialny

 2. Styl życia jaki prowadzimy zmusza nas do częstego i długotrwałego przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych, w których jakość powietrza nie jest najlepsza. Dzieje się tak od zgromadzonych w domach i biurach urządzeń, którymi się otaczamy. Dlatego wybrałam oczyszczacz, konkretnie z philipiaka.

   1. Filtr powietrza Air Purifier zwiększa komfort oddychania oraz: usuwa dym i pyłki, zwalcza nieprzyjemne zapachy, oczyszcza powietrze ozonem usuwając wirusy, koncentruje jony ujemne, rozkłada formaldehyd czy sterylizuje promieniami UV / fotokatalizator.

    Pozdrawiam, Marta Kowalewska
    Online Ekspert marki PHILIPIAK

 3. Nawilżacze powietrza to dobra opcja na zimę gdy włączone są kaloryfery wysuszające powietrze. Każdy kto ma małe dziecko wie o czy mowie 🙂

Dodaj opinię