Jaki czujnik dymu wybrać, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Rate this post

Bez względu na to, czy chodzi o dom jednorodzinny, czy o mieszkanie w bloku, czujnik dymu powinien być traktowany jako jedno z podstawowych zabezpieczeń. Koszt takiego urządzenia jest niewielki, natomiast w razie pożaru może uratować życie domowników.

  1. Czujniki dymu i czadu – rodzaje?
  2. Czujniki dymu i czadu – jak działają?
  3. Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?
  4. Jaki czujnik czadu wybrać?

Pomimo prostej konstrukcji i tylko jednej funkcji (uruchamiania alarmu dźwiękowego w przypadku wykrycia dymu) jest to bardzo skuteczny element systemu bezpieczeństwa. Zanim jednak zamontujesz nowy czujnik, sprawdź jakie rodzaje można znaleźć i który z nich warto kupić.

Czujniki dymu i czadu – rodzaje?

Na początek należy określić, jakie dokładnie czujniki dymu najlepiej sprawdzą się w domu lub mieszkaniu. Wbrew pozorom wybór jest duży, bo chociaż większość osób używa określenia czujnik dymu na wszystkie tego typu detektory, to jednocześnie występują pomiędzy nimi istotne różnice. Dodatkowo niektóre sygnalizatory mogą działać samodzielnie, natomiast inne należy połączyć z centralą alarmową. Najpopularniejsze czujniki, jakie obecnie są dostępne w sklepach, można podzielić na cztery kategorie:

  • czujnik dymu papierosowego – urządzenie, które bardzo szybko wykrywa dym z papierosa. Najczęściej montowane w biurach lub na korytarzach.
  • czujnik czadu – dzięki zastosowaniu sensora elektrochemicznego łatwo wykrywają szkodliwy tlenek węgla. Najlepiej zamontować go na wysokości około dwóch metrów nad ziemią i co najmniej trzydzieści centymetrów pod sufitem.
  • czujnik dymu – urządzenia wyposażone w sensory foto-optyczne, które sygnalizują wykrycie dymu. Tanie i bardzo przydatne zarówno w domach, jak i biurach.
  • czujnik gazu – reagują na gaz ziemny, wodór i LPG.

W sprzedaży można również znaleźć urządzenia łączące powyższe funkcje, czego przykładem może być czujnik czadu połączony z czujnikiem gazu. Dzięki temu można zaoszczędzić miejsce. Niezależnie jednak od tego, czy wybierzesz kilka czujników, czy jeden o dodatkowych funkcjach, pamiętaj, aby nie oszczędzać na takim zakupie. Często popełnianym błędem jest to, że po zamontowaniu nikt nie kontroluje stanu czujnika. Tym samym nie ma pewności, że po kilku latach wciąż działają prawidłowo, co może wynikać na przykład z tego, że zasilająca je bateria uległa rozładowaniu.

Czujniki dymu i czadu – jak działają?

Jak wynika z powyższego zestawienia najpopularniejszych rodzajów detektorów, zwykłe czujnik dymu nie wykrywają czadu. Warto mieć tego świadomość i jeżeli zależy ci na pełnym bezpieczeństwie rozważyć dokupienie kolejnego urządzenia. Jeżeli chodzi o czujnik dymu, to ma on wbudowany specjalny detektor, który wykrywa zadymienie lub wysoką temperaturę w pomieszczeniu. Następnie sygnalizuje to dźwiękowo lub światłem. Jeżeli czujnik został podłączony do systemu bezpieczeństwa, może dodatkowo automatycznie uruchomić system zraszaczy. Tym samym zwiększa się szansa na szybkie opanowanie pożaru oraz uniknięcie wdychania szkodliwego dymu. Czujnik czadu na bieżąco sprawdza stan powietrza. Dzięki temu, jeżeli dojdzie do odstępstwa od normy w stężeniu określonych substancji, czujnik zacznie wydawać głośne i nieprzyjemne dźwięki. Warto więc regularnie sprawdzać stan baterii lub wybrać model, który ma zasilanie sieciowe. Przy zakupie zwróć uwagę na to, czy czujniki czadu mają odpowiednie certyfikaty, które potwierdzają ich skuteczność. Upewnij się, że wybrany model ma przycisk pozwalający przetestować sprawność urządzenia.

Czujniki dymu i czadu – gdzie należy je zamontować?

Niezależnie od tego, czy chcesz zabezpieczyć duży dom, czy mniejsze mieszkanie, pamiętaj o tym, że jeden czujnik dymu nie wystarczy. Maksymalne bezpieczeństwo można uzyskać tylko wtedy, gdy czujniki znajdą się w każdym pomieszczeniu. Niestety, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek. W związku z tym dobrze jest wybrać miejsce, z którego dźwięk czujnika będzie można usłyszeć w całym domu. Wielu specjalistów radzi, aby zamontować czujniki dymu w pobliżu sypialni oraz pokoju dziecięcego. Koniecznie zwróć uwagę na zalecenia producenta związane z montażem, ponieważ w przeciwnym razie mogą nie działać prawidłowo. Przykładowo czujnik zamontowany nad kuchenką może często zgłaszać fałszywe alarmy.

W przeciwieństwie do czujników dymu, które warto zamontować we wszystkich pomieszczeniach lub przynajmniej na każdej kondygnacji budynku, czujnik czadu montuje się przede wszystkim w pobliżu urządzeń typu kocioł gazowy, kominek lub piec. Każdy dobry czujnik czadu powinien spełniać normę EN 50291:2001, która obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Podobnie jak w przypadku wszystkich innych czujników, pamiętaj o tym, aby przeprowadzić montaż zgodnie z zaleceniami producenta i regularnie sprawdzać stan urządzenia. Unikaj przesłoniętych miejsc. Wiele osób popełnia błąd i zamiast zamontować czujnik czadu na ścianie, kładzie go na szafie lub w innym miejscu w pozycji poziomej. Pamiętaj, że negatywnie wpływa to na jego skuteczność.

Jaki czujnik czadu wybrać?

Markowy czujnik czadu zgodny ze wspomnianą normą to idealny wybór, który pomoże ci zadbać o bezpieczeństwo bliskich. Zamawiając takie urządzenie w sprawdzonych sklepie internetowym, będziesz mógł przed zakupem sprawdzić specyfikację oraz poznać opinie innych użytkowników.

Dodaj opinię