Jaki budzik świetlny wybrać? Ranking symulatorów świtu

Rate this post

Gdy lato powoli dobiega końca i na drzewach pojawiają się pierwsze jesienne liście, sezonowa depresja może dopaść właściwie każdego. To zupełnie nienaturalne, aby budzić się, gdy na zewnątrz jest ciemno i zasypiać, gdy słońce zaszło już dobrych kilka godzin temu. Mniejszy dostęp do naturalnego światła nie wpływa dobrze na zdrowie i z pewnością sprzyja pojawianiu się problemów ze wstawaniem rano. Może się wydawać, że trudno o rozwiązanie takiego problemu, jednak właśnie w tym celu produkuje się budziki świetlne.

Jak działa budzik świetlny i dlaczego budzenie światłem jest po prostu przyjemniejsze?

Praktycznie każdy używa bądź używał jakiegoś rodzaju budzika. Bez nich trudno byłoby obudzić się o właściwej godzinie przed wyjściem do pracy, szczególnie jeśli w nocy nie śpi się zbyt długo. Najczęściej budzik to po prostu alarm dźwiękowy. Często ma on dzwonić tak głośno i tak długo, jak będzie to konieczne. Dzięki agresywnym dźwiękom budzika część osób, dla których problemy ze wstawaniem rano są po prostu codziennością, postrzega te urządzenia jako skuteczne. Ważne jest to, żeby się obudzić, natomiast jak do tego dojdzie, to już mniej istotna kwestia.

Czy jest jednak ktoś, kto lubi tego rodzaju pobudki? Prawdopodobnie nie. Czy budzik może być skuteczny, a zarazem działać delikatniej? Budzenie światłem opiera się na naturalnych dla ludzkiego organizmu procesach. Gdy w mieszkaniu robi się jaśniej, automatycznie łatwiej jest się obudzić i wstać bez poczucia zmęczenia i zdenerwowania. Lampa budząca światłem to inaczej symulator świtu lub nawet zachodu słońca. W ustalonym czasie światło coraz mocniej rozświetla pomieszczenie, lub, jak ma to miejsce podczas symulowania zachodu, słabnie. Do tego zmieniające się kolory, co przy wschodzie słońca pokazywane jest wtedy, gdy ciepłe odcienie przechodzą stopniowo w białe światło.

Jak wybrać dobry budzik świetlny? Ranking trzech modeli, na które warto zwrócić uwagę

Czym różnią się między sobą różne modele budzików świetlnych? Oczywiście wykonaniem, ceną, czy wyglądem. Naprawdę warto zwrócić uwagę także na ich funkcje, takie jak światło w różnych kolorach, ilość melodii, które można ustawić jako poranny budzik, czy możliwość włączenia radia.

Lumie Bodyclock Shine 300

 Lumie Bodyclock Shine 300

Model Lumie Bodyclock Shine 300 to jedyna lampa budząca światłem, która nosi miano urządzenia medycznego. Posiada ona certyfikat potwierdzający skuteczność jej działania w leczeniu depresji sezonowej, która tak często dopada różnych ludzi jesienią. Lumie Bodyclock Shine 300 w naturalny sposób reguluje rytm dobowy. Ten budzik świetlny może być używany zarówno przy zasypianiu, jak i budzeniu się. Symulacja wschodu czy zachodu słońca trwać może od 15 do 90 minut. Na dźwięk porannego budzika do wyboru jest tu czternaście przyjemnych melodii i dźwięków natury, radio, albo tradycyjny alarm. Lumie Bodyclock Shine 300 zmienia odcień światła oraz oczywiście jego natężenie.

Breurer WL 90

 Breurer WL 90

Budzik świetlny Breurer WL 90 do swojej obsługi proponuje użytkownikowi darmową aplikację na telefon, żeby wszystko było możliwie najprostsze i najwygodniejsze. Model ten potrafi zmieniać natężenie światła tak jak i jego barwę. Można używać go zarówno do symulacji zachodów słońca, jak i jego wschodów. Dźwięk porannego budzika wybrać można z 10 przyjemnych dla ucha melodii, stacji radiowych, albo tradycyjnego dźwięku alarmu. Breurer WL 90 to jednak coś więcej niż tylko symulator świtu – urządzenie posiada wbudowany bluetooth, przez który może łączyć się na przykład ze smartfonem, aby odtwarzać muzykę dokładnie tak jak każdy głośnik bezprzewodowy. Breurer WL 90 ma także wejście Aux, przez które muzyka może być odtwarzana bezpośrednio do urządzenia. Połączenie bluetooth w tym modelu, nawet nie używane, nie może zostać wyłączone.

Philips HF3510/01

 Philips HF3510/01

Symulator świtu Philips HF3510/01 wciąż nie jest dostępny w polskiej sprzedaży. Mimo wszystko jest to model warty uwagi ze względu na swój wyjątkowy wygląd oraz melodie, ponieważ producent tego urządzenia każdą z nich dobiera bardzo uważnie, badając jej skuteczność, a zarazem delikatność podczas porannej pobudki. Melodii tych jest na razie jedynie pięć, jednak znalazły się w nich tak dopracowane dźwięki, jak precyzyjnie wybrane utwory grane na klawiszach pianina.

Dodaj opinię