Jak wybrać poduszki dekoracyjne do salonu?

Rate this post

Poduszki dekoracyjne pomagają budować klimat wnętrza. Niekiedy potrafią zmienić charakter aranżacji, dodać mu ciepła, elegancji, poczucia komfortu i wygody. Mogą budować poczucie luzu lub sielskości. Świetnie sprawdzają się w budowie zarówno loftowych aranżacji, jak i tych w stylu glamour. Aby z pomocą poduszek osiągnąć zamierzony efekt, trzeba najpierw umiejętnie je dobrać do charakteru wnętrza, a także wielkości sofy lub kanapy. 

  1. Pożegnaj poduszki kupione w zestawie
  2. Jak ustalić paletę kolorystyczną poduszek?
  3. Ile poduszek potrzebujesz?

Pożegnaj poduszki kupione w zestawie

Poduszki dekoracyjne, które bardzo często sprzedawane są w komplecie z sofą lub kanapą można pożegnać właściwie od razu. Nie jest to bowiem dobry wybór z punktu widzenia budowania ciekawej i przemyślanej aranżacji. Przede wszystkim poduszki te są w kolorze dopasowanym do tapicerki, całość tworzy więc stabilną, kolorystyczną plamę. Zabawa w aranżację polega natomiast na tym, że poduszki przełamują jednolitą kolorystykę sofy, dodają całości wnętrza dynamizmu, wielobarwności, ruchu. Nawet jeśli budujesz delikatne, pastelowe wnętrza, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sięgnęła po kilka poduszek w nieco innych kolorach, które pozwolą ci wbudować delikatne kontrasty. Dla miłośników stylu boho z kolei poduszki w różnorodne motywy roślinne, kwiatowe, orientalne położone obok siebie to bardzo dobre rozwiązanie. Różnorodne ich modele znajdziesz na: https://alena-firany.pl/poduszki-dekoracyjne.html. Jeśli nie chcesz kupować nowych poduszek, możesz zainwestować jednie w poszewki dekoracyjne, które pozwolą ci mniejszym kosztem odmienić charakter wnętrza.

 Poduszki dekoracyjne do salonu

Jak ustalić paletę kolorystyczną poduszek?

Eklektyzm to ciekawe rozwiązanie, natomiast nawet on powinien mieć pewne granice. Wyznaczenie palety kolorystycznej, w ramach której chcesz się poruszać, to właściwie najważniejsze zadanie. Dzięki jasnym określeniu barw, łatwiej ci będzie dobierać poszczególne motywy, wzory i modele poduszek. Będziesz mieć szansę na stworzenie ciekawej, ale jednocześnie harmonijnej aranżacji.

 Poszewki dekoracyjne

Zwróć uwagę na kolor kanapy, zasłon, firanek, mebli, dodatków, które już znajdują się w przestrzeni. Wybierz kolory, które będą z tymi dominującymi już w przestrzeni barwami dobrze się łączyć (co oczywiście nie oznacza konieczności rezygnacji z kontrastów). Pamiętaj, że kolory muszą się uzupełnić. Wybrany przez ciebie kolor ozdobnych poduszek powinien już występować w jakimś elemencie wystroju. Postaraj się o różnorodność, nie stawiaj na trzy pastelowe lub trzy bardzo jaskrawe kolory. Postaw na balans i kontrast w jednym. Po dokonaniu wstępnego wyboru daj sobie czas. Przemyśl wszystko raz jeszcze i dopiero przygotuj się do zakupów. Przy okazji zwróć także uwagę na faktury materiałów obecnych w mieszkaniu. Dobrze, aby materiał poduszek także się z nimi komponował.

 Poduszki do salonu

Ile poduszek potrzebujesz?

Liczba poduszek ozdobnych także ma znaczenie. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na zakup nowych poduszek czy kupujesz poszewkę dekoracyjną, warto abyś przeanalizował potrzeby wnętrza. Za dużo poduszek we wnętrzu może bowiem budować wrażenie przestrzeni źle zaaranżowanej, przeładowanej, nieprzyjaznej. Z kolei zbyt mała ich liczba może nie ocieplić wnętrza, sprawiać wrażenie, że jest ono surowe, niedokończone. Zarówno zbyt dużo, jak i za mało poduszek to także ograniczony komfort korzystania z siedziska, a przecież w dekoracji przestrzeni nie o taki efekt chodzi. Ogólne zasady są więc takie, że liczbę poduszek dopasowuje się to wielkości sofy. Na tę dwuosobową, kładzie się 3-4 poduszki, na większą około 5-6. W przypadku szezlonga lub fotela jedna poduszka w zupełności wystarczy.

Dodaj opinię