Jak oglądać polską telewizję za granicą?

Rate this post

We współczesnym świecie, w którym słowo mobilność odmienia się przez wszystkie przypadki, a przemieszczanie się między regionami, państwami, a nawet kontynentami jest na porządku dziennym, absolutnym szokiem może okazać się utrudniony dostęp do rodzimej telewizji i programów telewizyjnych produkowanych w kraju. Niestety dość duża część Polaków przebywających za granicą mierzy się z takim problemem. Na szczęście istnieją sposoby i programy, dzięki którym można na nowo uzyskać dostęp do polskiej kultury.

  1. Skąd te problemy?
  2. Telewizja online – jakich programów dotyczy problem
  3. Co zrobić?

Skąd te problemy?

Problemy z dostępem do polskiej telewizji wiążą się przede wszystkim z blokadami regionalnymi. Chodzi o licencje umożliwiające określonym telewizjom emitowanie swoich programu na terenie danego państwa. Licencje regionalne regulują w ten sposób, jaki materiał może być oglądany na terenie danego kraju. Niestety przekłada się to na problemy osób podróżujących za granicę, które chcą uzyskać dostęp do rodzimych produkcji. Warto bowiem zdawać sobie sprawę, że problem nie dotyczy jedynie oferty kanałów telewizyjnych dostarczanych przez danego operatora zagranicznego. Ten sam problem napotka osoba, która będzie chciała odtworzyć treści znajdujące się na platformach VOD (z ograniczeniami nie radzi sobie jedynie telewizja komercyjna, lecz także prywatna). Licencje pracują bowiem w oparciu o adres IP użytkownika, który zmienia się w czasie rezydencji na terenie obcego państwa.

Telewizja online – jaki programów dotyczy problem

Jeśli ktoś myśli, że filmy i seriale na popularnych platformach internetowych udostępniających materiały video są dostępne w każdym miejscu na ziemi, mogą się w czasie pobytu za granicą mocno rozczarować. Ze względu na ograniczenia licencyjne dostęp do takich filmów lub seriali jest możliwy tylko na terytorium Polski.  Platformy VOD działają jedynie na urządzeniach, które posiadają polski adres IP. Telewizja online bez podjęcia dodatkowych działań za granicą po prostu nie będzie działać. Dotyczy to zarówno serwisów ipla, player, WP Pilot, Onet VOD.pl, a także nc+ go, HBO Go, YouTube, polski Netflix. Ograniczenie to blokuje również działanie platformy VOD TVP.

Co zrobić?

Działanie telewizji online można na szczęście przywrócić.  W tym celu należy skorzystać ze sprawdzonych programów pozwalających na zmianę VPN. W ten sposób można zmienić adres IP na odsyłający do regionu Polski, dzięki czemu programy z licencją do emitowania na terenie kraju, zostaną odblokowane. W ten sposób można odblokować  dostęp do filmów i seriali z  platform VOD (ipla, Player.pl, TVP, WP Pilot, Onet itd.). Jest to także sposób na zwiększenie bezpieczeństwa urządzeń, z których korzysta się za granicą oraz zwiększenia ochrony danych osobowych znajdujących się na tablecie czy komputerze. Można skorzystać np. z: Express VPN, Nord VPN, Cyber Ghost. Warto jednak pamiętać, że od kwietnia 2018 roku, podczas krótkiego pobytu w UE można ominąć blokady regionalne. Aby to było możliwe, należy mieć wykupiony abonament na konkretne usługi, a abonament ten nie może mieć charakteru trwałego (jak w przypadku zniesionego roamingu w telefonach komórkowych) – dostęp np. podczas urlopu w kraju UE). Należy również udowodnić, że na stałe mieszka się w Polsce. Trzeba jednak liczyć się z tym, że proces weryfikacji może potrwać nawet kilka dni i wymaga przedstawienia dowodów (np. jakiegoś rachunku za prąd lub mieszkanie), który potwierdzi, że miejscem stałego pobytu jest Polska. Czasami lepiej więc skorzystać z pierwszego opisanego tutaj sposobu.

 

Dodaj opinię