Jak malować bezpośrednio na rdzę?

Rate this post

Gdy na metalowych elementach pojawia się rdza, nie należy zwlekać z działaniami. Korozja potrafi bowiem bardzo szybko się rozprzestrzeniać. Najprostsze remedium? Malowanie bezpośrednio na rdzę. Jeśli użyjesz odpowiedniej farby, metal nie tylko odzyska ładny wygląd, ale również będzie zabezpieczony przed dalszą korozją. Jak dokładnie powinno wyglądać malowanie rdzy? Sprawdź nasz poradnik!

Farba na rdzę – jak wybrać?

Warto zacząć od wyboru właściwego środka. Z pewnością zwykła farba do metalu nie nadaje się do malowania rdzy. Produkt musi mieć właściwości dekoracyjno-ochronne i być przeznaczony do pokrywania powierzchni, które uległy korozji.

Można zastosować dwa oddzielne preparaty – specjalny podkład antykorozyjny (środek na rdzę przed malowaniem), a następnie farbę dekoracyjną. Znacznie łatwiejsze jest jednak zamalowanie rdzy preparatem typu „dwa w jednym” nazywanym również gruntoemalią. Tego typu produkt znajdziesz np. w ofercie Polifarb Łódź. To producent farby na rdzę STAL-KOR, którą można nakładać nawet na nieoczyszczone z efektów korozji powierzchnie. Nieco bardziej tradycyjnym preparatem jest emalia LOWICYN-tixo, która doskonale nadaje się do zabezpieczania wszelkich powierzchni metalowych, a jednocześnie tworzy dekoracyjną powłokę.

To farby, które:

  • zapewniają aktywną ochronę przed powstawaniem kolejnych ognisk korozji,
  • są odporne na wszelkie warunki atmosferyczne, a w szczególności wilgoć i wodę oraz promieniowanie UV,
  • tworzą odporne mechanicznie, trwałe powłoki,
  • są przyczepne do podłoża i wygodne w użytkowaniu.

Dzięki tworzeniu szczelnej powłoki na malowanych powierzchniach długotrwale zabezpieczają przed powstawaniem nowych ognisk korozji, a jednocześnie korzystnie wpływają na wygląd metalowych elementów.

 Malowanie bezpośrednio na rdzę

Malowanie na rdzę ma sens tylko wtedy, gdy użyjesz właściwego preparatu. Musi on mieć właściwości zapobiegające powstawaniu korozji, a także odpowiednią strukturę, by stworzyć na powierzchni metalu trwałą, szczelną powłokę.

Malowanie na rdzę – nie zapomnij o przygotowaniu powierzchni

Zwykle malowanie na rdzę wymaga odpowiedniego przygotowania powierzchni. Należy usunąć luźną rdzę. Najlepiej użyć w tym celu papieru ściernego. Przed malowaniem trzeba się też upewnić, że powierzchnia jest czysta i sucha. Jeśli znajdują się na niej stare powłoki malarskie, które są w dobrym stanie, wystarczy delikatnie je zmatowić papierem ściernym.

Jeśli jednak farba się łuszczy, trzeba ją usunąć. W przeciwnym razie efekty malowania na rdzę nie będą wystarczająco trwałe. Pod tym względem warto zachować przesadną ostrożność – lepiej poświęcić nieco więcej czasu na usunięcie starej farby niż powtarzać cały proces malowania za kilka miesięcy. Ewentualnie można wykonać próbę na niewielkim fragmencie metalu – po wyschnięciu farba na rdzę powinna tworzyć równą, gładką powierzchnię.

Malowanie rdzy krok po kroku

Gdy powierzchnia jest już przygotowana, można przystąpić do malowania. Należy jednak zadbać, by prace odbywały się w odpowiednich warunkach. Podłoże nie może być ani za gorące, ani zbyt zimne. Dlatego latem najlepiej malować wcześnie rano. Zdecydowanie nie zaleca się realizowania prac podczas upałów – temperatura otoczenia powinna wynosić od 10 do 25°C. Wilgotność powietrza może wynosić maksymalnie 80%.

Zamalowanie rdzy jest możliwe zarówno za pomocą wałka lub pędzla, jak i natryskowo. Należy jedynie sprawdzić, czy wybrana farba nadaje się do określonego sposobu wykorzystania. Przed nałożeniem drugiej warstwy trzeba zwykle odczekać kilka godzin – zgodnie z tym, co zaleca producent farby na rdzę.

Sprawdź farby od polskiego producenta: https://polifarb.lodz.pl/pl/

Dodaj opinię