Według dentystów jednym z głównych czynników efektywnego usuwania zanieczyszczeń z jamy ustnej jest odpowiednia technika szczotkowania zębów. Niestety, nawet, gdy robimy to już od kilkudziesięciu lat, okazuje się, że wielu z nas nie wykonuje tej czynności poprawnie. Na pomoc przychodzą nowoczesne urządzenia, w tym coraz popularniejsze w ostatnich latach szczoteczki soniczne. Jak działają i czy rzeczywiście pomagają w utrzymaniu higieny jamy ustnej?
Szczoteczka soniczna czy elektryczna?
Zanim dowiemy się, czym dokładnie jest szczoteczka soniczna, dobrze będzie porównać ją do starszych i popularnych od dawna szczoteczek elektrycznych. Szczoteczki elektryczne (nazywane też obrotowymi lub rotacyjnymi) poruszają się ruchem obrotowym, czyli z boku na bok. Bardziej zaawansowane modele potrafią dodatkowo poruszać się również do przodu i do tyłu. Z kolei szczoteczki soniczne są oparte na ruchu wibracyjnym, który jest zbliżony do ruchu wymiatającego.
Szczoteczki elektryczne wykonują średnio od 5600 do 8800 ruchów na minutę. Szczoteczki soniczne – od 30 000 do 48 000 ruchów wymiatających.
Oprócz mechanizmu działania, szczoteczki rotacyjne i soniczne różnią się od siebie kształtem główki czyszczącej. Szczoteczki elektryczne poznasz po okrągłych główkach, których niewielkie rozmiary pozwalają dotrzeć do wszystkich partii łuków zębowych. W przypadku szczoteczek sonicznych stosuje się podłużny kształt główek, które przypominają te znane ze szczoteczek manualnych. Umożliwia to wygodne szczotkowanie, a także masaż dziąseł.
Jak działa szczoteczka soniczna?
Szczoteczki soniczne są tak naprawdę grupą szczoteczek elektrycznych. Zastosowano w nich technologię fal dźwiękowych. Fale wprawiają włókna szczoteczki w drgania, co zapewnia dogłębne usuwanie płytki nazębnej, a także przebarwień – na przykład tych powstałych przez nadmierne picie kawy i herbaty. Jeśli interesujesz się zakupem szczoteczki sonicznej, tutaj https://www.neo24.pl/maleagd/higienaiuroda/szczoteczkielektryczne/szczoteczkisoniczne.html przejrzysz ich szeroką ofertę.
Bardzo duża częstotliwość ruchów na minutę sprawia, że podczas szczotkowania zachodzi zjawisko kawitacji w mieszaninie pasty i śliny. Wpływa ono na powstawanie tzw. chmury mikrobąbelków, które potrafią dotrzeć do wąskich przestrzeni międzyzębowych i doprowadzić do nich aktywne składniki pasty do zębów. Tego typu szczoteczkę możesz wybrać również wtedy, gdy nosisz aparat ortodontyczny. Włókna dotrą do zachyłków w aparacie.
Jak wybrać szczoteczkę soniczną?
Zdecydowałeś się na zakup szczoteczki sonicznej, ale nie wiesz, który model sprawdzi się w Twoim przypadku? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.
1. Twardość włosia
Na ten aspekt szczoteczki powinny zwrócić szczególną uwagę te osoby, które borykają się z problemem wrażliwych dziąseł. W takim wypadku wybierz szczoteczkę z miękkim włosiem, które zapobiegnie krwawieniu dziąseł.
2. Szybkość szczotkowania
Prędkość pracy głowicy szczoteczki jest bardzo ważna z punktu widzenia skuteczności jej działania. Oczywiście, im więcej ruchów na minutę, tym wydajniejsza będzie praca urządzenia. Jednak należy pamiętać, że nawet względnie niewielka liczba ruchów szczoteczki sonicznej to wciąż więcej, niż liczba ruchów w przypadku szczoteczek elektrycznych.
3. Tryby pracy
Dodatkowe, oprócz podstawowego, tryby pracy szczoteczki sonicznej nie są niezbędne do dokładnego szczotkowania zębów. Mimo to niektóre z nich sprawiają, że mycie zębów będzie prostsze i przyjemniejsze. Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy: tryb delikatnego szczotkowania (by przyzwyczaić zęby do wprowadzenia szczoteczki sonicznej), masaż dziąseł (poprawiający ich krążenie) czy zegar (który pilnuje czasu, jaki powinniśmy przeznaczyć na szczotkowanie poszczególnych partii zębów).
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Neo24 https://www.neo24.pl/