Jak dbać o ekspres do kawy? Skuteczne sposoby na czyszczenie urządzenia

5/5 - (1 vote)

Gdy ekspres do kawy został już przez nas wybrany, należy odpowiednio go użytkować, aby urządzenie było inwestycją na lata. Dlatego warto systematycznie czyścić ekspres, jeśli chcemy cieszyć się wysoką jakością, ale i niesamowitym smakiem kawowego napoju. Jak zatem oczyszczać urządzenie? O czym należy pamiętać?

Czyszczenie ekspresu do kawy

Odpowiednia pielęgnacja ekspresu do kawy przyczynia się do lepszej pracy urządzenia. Wpływa to także na smak przyrządzanego napoju. Dlatego zaleca się, aby czyścić ekspres co 200-300 filiżanek kawy, niezależnie od tego, czy sprzęt posiada automatyczne czyszczenie – sami także powinniśmy to robić.

Warto rozpocząć pielęgnację od systemu spieniającego mleko. Dysza spieniająca powinna zostać odłączona i wyciągnięta, a także dokładnie oczyszczona za pomocą ścierki lub szczoteczki. We wszystkich czynnościach należy wspomagać się płynami przeznaczonymi do systemów mlecznym. Na koniec wystarczy opłukać ciepłą wodą części, osuszyć, a następnie umieścić na swoim miejscu.

Nie można zapomnieć o bloku grzewczym, ale tutaj musimy zachować ostrożność. Oczywiście, myjąc urządzenie, trzeba odłączyć je od prądu i dopiero wtedy wyjąć blog grzewczy lub termoblok. Z pomocą ciepłej wody i środków usuwających zanieczyszczenia, skutecznie oczyścimy ściany, a także zakonserwujemy element.

Pozostałe części ekspresu, jak pojemniki na wodę, mleko, fusy, czy ziarna bez problemu wyczyścimy, jak powyższe elementy. Pamiętajmy, aby dokładnie je umyć oraz wysuszyć przed ponownym włożeniem do ekspresu.

Jakie wybrać środki do czyszczenia?

Z pewnością regularne czyszczenie za pomocą preparatów oczyści urządzenie z osadów, zabrudzeń i kamienia. Wielu producentów tego typu urządzeń oferuje dedykowane środki czystości do danej marki ekspresu. Pozwala nam to na łatwiejszą pracę, a także mamy pewność, że używane preparaty zostały dobrane prawidłowo. Dlatego dla osób, które posiadają ekspres marki Jura, idealnym rozwiązaniem w walce z kamieniem mogą być Jura tabletki odkamieniające. Dużą część środków jest jednak uniwersalna, co pozwala na szerokie zastosowanie. Wśród pozostałych preparatów należy zaopatrzyć się w płyny oraz proszki do usuwania kamienia, tabletki czyszczące, środki do mycia obiegu mlecznego oraz blogu grzewczego. Można również skorzystać z zestawów do czyszczenia i konserwacji ekspresu, gdzie znajdziemy wiele preparatów bez konieczności zakupu pojedynczych produktów.

źródło zdjęcia: freepik.com

Dodaj opinię