Kupno nowego telewizora może nastręczyć problemów, jeżeli chcemy kupić sprzęt najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Patrząc na znajdujące się na rynku oferty można pogubić się w określeniach parametrów oraz natłoku informacji. Sprawdźmy, co warto wiedzieć przed zakupem nowego telewizora?
Smart TV, Android TV – co to oznacza?
Prawie każda oferta sprzedawanego dziś telewizora zawiera informację o Smart TV lub Android TV. Pierwszy nazwa oznacza, że poza standardowymi funkcjami telewizora, mamy do dyspozycji również dodatkowe funkcje, jak przeglądarka internetowa, możliwość połączenia telewizora ze smartfonem w celu wyświetlania zawartości ekranu telefonu na ekranie telewizora w czasie rzeczywistym. Do tego w komplecie zazwyczaj dochodzą zazwyczaj wcześniej preinstalowane aplikacje serwisów streamingowych jak Netflix, czy HBO GO. Telewizory z funkcją Smart TV posiadają często możliwość odtwarzania filmów, czy wyświetlania zdjęć znajdujących się na urządzeniach pamięci przenośnej typu USB. Czym natomiast jest Android TV? W gruncie rzeczy to ten sam rodzaj standardu, z tą różnicą że w przypadku urządzeń Smart TV, aplikacje znajdujące się na telewizorze są przeważnie określone przez producenta i możliwość ingerencji w oprogramowanie nie zawsze będzie dostępna. Natomiast w przypadku urządzeń Android TV, mamy większe możliwości dotyczące tego, jakie aplikacje znajdą się w jego pamięci. Niektóre z serwisów streamingowych mogą nie mieć dedykowanej aplikacji do telewizora Smart TV, lecz istnieje większa szansa że będą je miały dla systemu Android TV – instalacja takiego oprogramowania nie różni się niczym od instalowania ich w telefonie z systemem Android. Dlatego przed zakupem telewizora zastanówmy się, w jaki sposób będziemy go używać – sklep, czy to zwykły, czy internetowy na pewno nam pomoże w wyborze. Zobacz jaki telewizor do 2000 zł najlepiej kupić.
Złącza i połączenia – sprawdźmy jakich będziemy używać
Współcześnie sprzedawane telewizory posiadają szereg złączy. Jednym z najczęściej używanych jest złącze HDMI, do którego będziemy podłączać dekodery telewizyjne, konsole gier, odtwarzacze BlueRay czy laptopy. Im więcej tych złącz będzie miał nasz przyszły telewizor – tym lepiej. Unikniemy na przyszłość niepotrzebnej żonglerki wtyczkami, gdy przyjdzie nam podłączyć nowy sprzęt – pomyślmy o tym w kategoriach przyszłości, na chwilę obecną możemy nie posiadać wiele urządzeń które będziemy chcieli podłączyć do telewizora, ale w przyszłości ten stan się może zmienić.
Dzisiejsze telewizory często są również wyposażane w bezprzewodowe systemy łączności, takie jak Bluetooth, może być to również możliwość połączenia telewizora z siecią Wi-Fi. Pozwoli to zarówno podłączyć dedykowaną do telewizorów bezprzewodową klawiaturę, pozwalającą zastąpić pilota przy wpisywaniu słów. Jeżeli już kupiliśmy telewizor i spostrzegliśmy że nasz telewizor nie ma takiej możliwości – można próbować radzić sobie inaczej. Wiele współcześnie telewizorów posiada złącze USB oraz obsługuje standard HiD (ang. Human Interface Device – urządzenie do wprowadzania danych przez człowieka), co pozwala na podłączenie zwykłej klawiatury bezprzewodowej, przeznaczonej do użytkowania przy komputerze. Jeżeli zdecydujemy się na ten krok – pamiętajmy, że telewizor nie zawsze musi obsługiwać ten standard, oraz zajmiemy sobie zazwyczaj jedyne dostępne gniazdo USB. Dlatego warto pamiętać o tym zawczasu. Szukasz dużej funkcjonalności i urządzenia na lata? Wybierz soundbar do 1000 zł.
4K, 8K – co oznaczają te skróty?
Przy wielu współcześnie oferowanych telewizorach istnieje informacja że obsługują one jeden z wyżej wymienionych standardów. Dwa pierwsze skróty oznaczają, że telewizor jest w stanie wyświetlić obraz w danej rozdzielczości. Oznaczenie 4K oznacza, że telewizor obsługuje rozdzielczość 4096 x 2160, co jest powoli obowiązującym standardem, w następstwie to standardu Full HD, który oferował rozdzielczość 1920 x 1080. Przyszłością standardu rozdzielczości dla ekranów wydaje się być standard 8K, czyli oferujący dwa razy większą rozdzielczość niż 4K. Niektórzy producenci już oferują takie modele telewizorów, lecz są to konstrukcje dość kosztowne, dlatego jeżeli ogranicza nas budżet – poczekajmy aż telewizory 8K staną się bardziej powszechne, a ceny nieco spadną. Z drugiej strony – warto inwestować w przyszłość i nie dać się zaskoczyć, więc jeżeli środki na to pozwalają – warto się zastanowić nad takim odbiornikiem. Nowy telewizor to nie wszystko. Sprawdź również ranking amplitunerów.