Co to jest amplituner?

Rate this post

W dzisiejszych czasach, coraz większą uwagę zwracamy na jakość dźwięku. Dzięki postępowi technicznemu, jesteśmy wstanie zapewnić sobie wrażenia rodem z sali kinowej, we własnym domowym zaciszu. Oprócz tego, znaczenie ma również aranżacja przestrzeni, niegdyś popularne kino domowe, powoli traci na atrakcyjności, a wybierane zostają mniejsze kolumny stereo. Znaczenie ma również to do czego podłączymy nasze głośniki. Z pomocą przychodzi tu amplituner, który da nam dodatkową możliwość rozbudowy funkcjonalności systemu. Co to jest amplituner?.

Co to jest amplituner?

Krótko mówiąc, jest to połączenie przedwzmacniacza, razem z końcówką mocy, a także radiowym tunerem. To jedna z najprostszych odpowiedzi, na pytanie: co to jest amplituner?. W rzeczywistości urządzenie to jest o wiele bardziej funkcjonalne. Jest to urządzenie wyposażone w różnorodne złącza, dzięki temu sprzęty dźwiękowe, a także rejestratory dźwięku mogą być do niego swobodnie podłączone. Amplitunery to urządzenia łączące dwa w jednym, inaczej mówiąc- wzmacniacz z odbiornikiem radiowym. Podstawowym zadaniem i funkcją, jaką ma spełniać jest odbieranie sygnału z DVD, odtwarzacza czy innego urządzenia, a następnie przetworzenie go na sygnał analogowy i dostarczenie do przyłączonych głośników. Warto pamiętać jednak, że nie jest to urządzenie profesjonalne. To sprzęt przeznaczony do użytku domowego i wyposażony w dodatkowe funkcje, które zapewnią domownikom większy komfort użytkowania.

Na co zwrócić uwagę, podczas kupna amplitunera?

Amplituner powinien przede wszystkim wpasować się w nasze potrzeby. Dopasować go możemy na podstawie indywidualnych potrzeb, ale warto przed zakupem, przeanalizować kilka parametrów, świadczących o standardach urządzenia. Dzięki nim, nie damy się zwieźć pozorom, a sprzęt, który wybierzemy będzie służył nam przez wiele lat. Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

  • moc-  w przypadku amplitunera mamy dwa rodzaje mocy: moc znamionową oraz muzyczną. Tylko pierwsza z nich ma szczególne znaczenie i jest podawana w Watach. Najprościej rzecz ujmując, jest to moc z jaką może zostać emitowany czysty dźwięk.
  • impedancja- to jeden z ważniejszych parametrów. Jego wartość powinna zostać dopasowana do jakości posiadanych głośników. Warto, by impedancja amplitunera powinna być taka sama lub mniejsza od impedancji kolumn.
  • dekoder dźwięku- umożliwia on odtworzenie różnych ścieżek audio. Do najpopularniejszych dekoderów zaliczamy: Dolby Digital, Dolby Digital EX oraz DTS.
  • liczba kanałów- do jednego z najnowszych systemów zaliczamy 7.1- czyli 7 głośników i 1 subwoofer. Możliwa jest także konfiguracja z większą ilością subwooferów, które dodatkowo poprawiają jakość dźwięków. Jednak wymaga on sporej ilości podłączeń, co może być uciążliwe. Popularnym systemem jest więc 5.1, który zagwarantuje nam wrażenie dźwięku przestrzennego.
  • złącza- mamy do wyboru cyfrowe i analogowe. Wszystko zależy od tego, jakie urządzenia będą w przyszłości podłączone do amplitunera.
  • rozdzielczość- to istotny parametr, szczególnie gdy na rynku pojawiają się odbiorniki 4K. Przemyślmy więc zakup amplitunera, który będzie wspierał daną rozdzielczość.

Dodaj opinię